Czym jest karta kredytowa

No Comments Technologie

 

 

Każdy z nas używa kart płatniczych na co dzień. Wiele też osób utożsamia karty płatnicze z kartami kredytowymi. Jednak jest to całkowicie inny wyrób bankowy. Czy dokładnie charakteryzuje się owa karta płatnicza?

 

Początki kart kredytowych

Początki sięgają roku 1900, kiedy koncerny naftowe wydały własne karty w oparciu o artykuł autorstwa Stana Sienkiewicza pod tytułem „Credit Cards and Payment Efficiency.”

Karty te były ściśle ograniczone terytorialnie.

Jednak trzeba było czekać aż 51 lat, kiedy to pojawiła się pierwsza karta kredytowa nowojorskiego banku NBP Franklin, i była dostępna tylko dla klientów banku, a ich liczba sięgała prawie 20 tysięcy, co było dość sporą liczba patrząc na tamte czasy.

Jak działa karta kredytowa?

Bank wydając kartę kredytową przyznaje limit kredytowy do wykorzystania. Tym samym konieczne jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Sam kredyt opiera się na preferencyjnych warunkach, gdyż pozwala na korzystanie ze środków z okresem bez odsetkowym, który wynosi zazwyczaj od 50 do 60 dni.

Przykładowo przyjmijmy, że limit na karcie wynosi 2000 zł, a okres bez odsetkowy to 51 dni. Dokonując płatności kartą na 200 zł zaczyna biec okres, w którym od wydanej kwoty nie są pobierane odsetki, jeżeli zwrócimy ją w terminie 51 dni. Jeżeli jednak po 30 dniach dokonamy kolejnej transakcji np. na kwotę 500 zł, wtedy aby móc korzystać z okresu bez odsetkowego, należy  700 zł zwrócić w ciągu 31 dni. W przeciwnym razie będą doliczane odsetki z kapitalizacją dzienną, ale tylko za wykorzystane środki, czyli 700 zł.

Jednak nie trzeba oddawać całej sumy od razu, bank zadowoli się co miesięczna spłatą minimalną, wynoszącą najczęściej 50 zł lub 5% zadłużenia , aby móc bez obaw dalej korzystać z karty nie spłacając jej całkowicie.

Karta kredytową płaci się w ten sam sposób co zwykłą karta płatniczą, przy wykorzystaniu terminala płatniczego dostępnego w sklepie.

 

 

Ile osób korzysta z kart kredytowych

Według danych Narodowego Banku Polskiego, od pierwszego kwartału 2016 roku za pomocą kart wykonano ponad 863 tysięcy transakcji, z czego 80 tysięcy to karty kredytowe. To dużo, jednak biorąc pod uwagę ilość wydanych kart kredytowych, prawie 6 milionów w czerwcu 2016 roku to bardzo mało. W 2013 roku ponad 80% ankietowanych zadeklarowało, że nie używa kart, chociaż je posiada.

 

Informacja o kartach płatniczych II kwartał 2016 r. NBP

Rysunek 1 Informacja o kartach płatniczych II kwartał 2016 r. NBP

 

 

Jakie zagrożenia wynikają z użytkowania kart kredytowych?

Karta kredytowa to tak naprawdę kredyt, z którego można skorzystać w dowolnym momencie. Brak harmonogramu spłat oraz często dwumiesięczny okres bezodsetkowy sprzyja pokusie skorzystania z karty. Brak odczuwalnego zadłużenia powoduje, że pieniądze na karcie kredytowej zaczyna traktować się jak własne.

Odsetki za wykorzystany limit są wyższe niż w normalnym kredycie, a przekroczenie terminu spłaty kwoty minimalnej (cyklicznie, co miesiąc) powoduje dodatkowe koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

Uruchamiasz startup - czy musisz mieć dyplom MBA?

Uruchamiasz startup - czy musisz mieć dyplom MBA?

Startupami nazywamy własne, małe biznesy, które rodzą się z kreatywnych pomysłów i pasji. Większość [...]
Jak wysłać paczkę do Holandii?

Jak wysłać paczkę do Holandii?

Holandia to jeden z piękniejszych krajów Unii Europejskiej. Oprócz walorów turystycznych przyciąga t[...]
Jak budować wizerunek marki w social media?

Jak budować wizerunek marki w social media?

Social media to obecnie jedna z największych potęg internetowych. Dlatego warto wykorzystać je nie t[...]
Najciekawsze aplikacje na Androida

Najciekawsze aplikacje na Androida

  Smartfon z Androidem w Polsce posiada blisko 15 milionów osób. To sporo. Każdy z nich ma d[...]
Powrót do przeszłości - krótka recenzja Huawei P8 Lite

Powrót do przeszłości - krótka recenzja Huawei P8 Lite

        Huawei P8 lite był dla chińskiej marki tym, czym dla LG był [...]

Najnowsze komentarze