bezpieczenstwo dokumentow w pracy

Dlaczego firmy coraz częściej inwestują w bezpieczeństwo?

No Comments Biznes

Z danych PwC wynika, że w roku 2015 światowe firmy straciły w wyniku ataków hakerskich aż 575 miliardów dolarów. Jest to efekt braku zabezpieczeń systemów informatycznych, co wiąże się nie tylko ze szkodami materialnymi, ale także zniszczeniem wizerunku. Koszty utraty reputacji trudno obliczyć, ale mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Z tego właśnie względu coraz więcej przedsiębiorców inwestuje w ochronę danych.

Jak zapewnić bezpieczeństwo dokumentacji elektronicznej?

Liczba danych, jak wytwarzana jest w firmie, zależy przede wszystkim od jej wielkości oraz liczby pracowników. Informacje te są przechowywane w systemach informatycznych na portalach czy dyskach sieciowych i stanowią efekt pracy oraz wiedzy zatrudnianych osób. Utrata tego rodzaju dokumentacji stanowi dla firmy duże zagrożenie. Z tego właśnie względu należy przeprowadzać regularne testy bezpieczeństwa, polegające na zbieraniu i analizie dowodów, potwierdzających bezpieczeństwo majątku informacyjnego firmy. Warto w tym celu skorzystać z usług specjalistycznej firmy, która posiada odpowiedni sprzęt pozwalający na bezpieczną archiwizację dokumentów. Przeprowadzenie testów pozwala zweryfikować czy dane integracyjne są właściwie chronione przed nieuprawnionym dostępem.

Bardzo ważne jest także to, by od razu eliminować wszelkie dane niepotrzebne. Dzięki temu można się skupić na ochronie dokumentacji, która dla firmy jest najważniejsza. Poprawę stanu bezpieczeństwa zapewnia także scentralizowany panel zarządzania i koordynacja działań w zakresie ochron systemów IT oraz danych. Warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania, pozwalające skutecznie i szybko wykrywać i reagować na ewentualne próby wyłudzenia lub kradzieży danych. Informacje o tego typu incydentach należy przekazać firmie, która stworzyła oprogramowanie lub nim zarządza. Dzięki temu można skutecznie wdrażać nowe rozwiązania, zapewniające ochronę przed nieuprawnionym dostępem.

 

Jakie są najczęstsze błędy w firmowych systemach informatycznych?

Wiele błędów ochronie danych wynika przede wszystkim z niewiedzy. Nie każdy wykonawca jest w stanie poprawnie zainstalować oraz skonfigurować system. Nie warto na tym oszczędzać, ponieważ jedynie profesjonalnie wykonany system jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo danych. Warto sobie uświadomić, że w dzisiejszych czasach dokumentacja nie znajduje się wyłącznie w firmie, lecz często przesyłana jest w sieci, a także przechowywana w tzw. chmurze. Właśnie dlatego ważna jest nie tylko ochrona wewnętrznych zasobów firmy, ale również zewnętrznych. Postawienie na ochronę tylko na terenie firmy mija się z celem i nie jest wystarczającym zabezpieczeniem dla dokumentacji w formie elektronicznej.

Nawet najlepszy system informatyczny niewiele pomoże, jeśli pracownicy nie będą odpowiednio przeszkoleni. Czynnik ludzki jest niezmiernie ważny, dlatego należy uświadomić pracowników w kwestii zagrożeń danych w cyberprzestrzeni. Odpowiednie szkolenia powinny odbywać się cyklicznie, ponieważ zagrożeń jest coraz więcej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

Uruchamiasz startup - czy musisz mieć dyplom MBA?

Uruchamiasz startup - czy musisz mieć dyplom MBA?

Startupami nazywamy własne, małe biznesy, które rodzą się z kreatywnych pomysłów i pasji. Większość [...]
Jak wysłać paczkę do Holandii?

Jak wysłać paczkę do Holandii?

Holandia to jeden z piękniejszych krajów Unii Europejskiej. Oprócz walorów turystycznych przyciąga t[...]
Jak budować wizerunek marki w social media?

Jak budować wizerunek marki w social media?

Social media to obecnie jedna z największych potęg internetowych. Dlatego warto wykorzystać je nie t[...]
Najciekawsze aplikacje na Androida

Najciekawsze aplikacje na Androida

  Smartfon z Androidem w Polsce posiada blisko 15 milionów osób. To sporo. Każdy z nich ma d[...]
Powrót do przeszłości - krótka recenzja Huawei P8 Lite

Powrót do przeszłości - krótka recenzja Huawei P8 Lite

        Huawei P8 lite był dla chińskiej marki tym, czym dla LG był [...]

Najnowsze komentarze