Skuter na drodze

Motocykl a motorower. Jaka jest różnica?

No Comments Na kółkach

Różnice miedzy motorowerem a motocyklem każdy naturszczyk zauważa gołym okiem. Drobna, minimalistyczna konstrukcja motorowerów i stabilna, masywna motocykli. Ale to nie jedyne różnice, są jeszcze parametry i osiągi, jakie można na tych maszynach zdobywać.

Motorower, czyli co?

Według polskiego prawa drogowego motorower to pojazd mechaniczny jedno lub dwuśladowy napędzany silnikiem spalinowy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm3 lub silnikiem elektrycznym o mocy nie większej niż 4kW. Drugim warunkiem definiującym motorower to konstrukcja pozwalająca osiągnąć maksymalnie 45km/h. Na przestrzeni lat konstrukcje motorowerów ewoluowały i obecnie przypominają pomniejszone wersje motocykli. Pierwsze motorowery były produkowane na bazie rowerów. Mały silnik spalinowy był doczepiany do ramy lub do widelca przy kole przednim, a odpowiedni wałek napędzał koło rowerowe. Minusem takiej konstrukcji było całkowity brak kontroli nad prędkością. Nie było ona szaleńcza, rower rozpędzał się, a silnik utrzymywał stałą prędkość, jednak przy wchodzeniu w zakręt sam manewr był niebezpieczny. Kolejnym etapem były motorowery z silnikiem umieszczonym w konstrukcji pojazdu tak, jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Silnik odpalało się kręcąc pedałami jak przy jeździe rowerem. Otrzymały one nazwę moped, którą używa się do teraz. Dużą zaletą takiej konstrukcji jest możliwość pedałowania i kontynuowania dalszej jazdy przy użyciu siły własnych nóg w przypadku zużycia paliwa. Obecnie motorowery odpalane są za pomocą rozrusznika nożnego typu kick-starter i jest to najpopularniejszy uruchamianie pojazdów jednośladowych.

Motorower można kupić również przez internet, np. na https://bikeneo.pl/

 

Poziom wyżej, czyli motocykl

Motocyklem nazywamy pojazd mechaniczny napędzamy silnikiem spalinowym o pojemności powyżej 50 cm3 i masie własnej do 400 kg. Konstrukcyjnie motocykle różnią się od motorowerów. Przede wszystkim bryła motocyklu jest zbita, zdecydowanie bardziej opływowa, co przekłada się na możliwość rozpędzenia się powyżej 45 km/h. Samy motocykle dzielą się na różne typy. Znane są enduro i motocrossowe przystosowane do jazdy na bezdrożach. Charakteryzują się lekką, ale wytrzymałą konstrukcją umożliwiającą wykonywanie również podniebnych ewolucji. Trudno jest wybrać, które typy motocykli są najpopularniejsze. Turystyczne czy crusaidery charakteryzują się masywną konstrukcją oraz dużym bakiem paliwa pozwalającym na przemieszczanie się na dużych odległościach. Znane są również motocykle wyścigowe, te produkowane seryjnie dostępne dla każdego śmiertelnika jak również przeznaczone tylko na tory wyścigowe. Lekkie konstrukcje, opływowe kształty i duża moc silnika pozwalają na osiąganie prędkości sięgającej niekiedy 300 km/h. Jak widać różnorodność motocykli jest zauważalna. Jednak nie trudno oprzeć się wrażeniu, że gdyby nie rowery, motorowery dzisiaj nie oglądalibyśmy na ulicach takich pięknych maszyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

Język Java –czym jest i jak się go nauczyć?

Język Java –czym jest i jak się go nauczyć?

  Język Java jest językiem obiektywnym, umiejętność tworzenia tego języka jest bardzo przyda[...]
Obawiasz się o swoje dane na dysku hdd? Podpowiemy jak skutecznie go zniszczyć

Obawiasz się o swoje dane na dysku hdd? Podpowiemy jak skutecznie go zniszczyć

Digitalizacja dokumentów jest rozwiązaniem, które ułatwia życie wielu przedsiębiorcom. Coraz więcej [...]
Uruchamiasz startup - czy musisz mieć dyplom MBA?

Uruchamiasz startup - czy musisz mieć dyplom MBA?

Startupami nazywamy własne, małe biznesy, które rodzą się z kreatywnych pomysłów i pasji. Większość [...]
Jak wysłać paczkę do Holandii?

Jak wysłać paczkę do Holandii?

Holandia to jeden z piękniejszych krajów Unii Europejskiej. Oprócz walorów turystycznych przyciąga t[...]
Zasady archiwizacji dokumentów szkolnych

Zasady archiwizacji dokumentów szkolnych

    Szkoła to organizacja, która wykonuje funkcje publiczne i jest organem administr[...]

Najnowsze komentarze