dysk hdd

Obawiasz się o swoje dane na dysku hdd? Podpowiemy jak skutecznie go zniszczyć

No Comments Bezpieczeństwo

Digitalizacja dokumentów jest rozwiązaniem, które ułatwia życie wielu przedsiębiorcom. Coraz więcej druków przechowuje się w formie elektronicznej. Jeśli zawierają one chronione dane osobowe, nie mogą dostać się w niepowołane ręce. Niektóre z nich muszą być trwale usunięte, a zwykłe oczyszczanie dysków to za mało, w związku z tym musimy dokonywać niszczenia dysków.

Jak skutecznie zniszczyć dysk?

Laikom, których praca wymaga obsługiwania programów komputerowych, a którzy z informatyką nie mają zbyt dużo wspólnego, usuwanie kojarzy się z klawiszem z napisem delete. Wyrzucamy dane, przesuwając wskaźnik myszki na dokument czy zdjęcie, które chcemy usunąć. Następnie naciskamy prawy przycisk myszki i z kilku wyświetlonych opcji, wybieramy usuń. Jest to tak zwane miękkie oczyszczanie dysku. Nie jest to jednak czyszczenie wystarczające, jeśli zależy nam na trwałym i nieodwracalnym usunięciu danych. Wprawny informatyk z pewnością odzyska wszystko to, co z dumą usunęliśmy. Jedynym sposobem skutecznego niszczenia dysków jest ich mechaniczne zniszczenie.

 

Z dyskiem do prasy?

Najpopularniejszym narzędziem do niszczenia dysków jest urządzenie przypominające mechaniczną prasę. Jest to nieduża, metalowa skrzynka, do której wkłada się twardy dysk. Należy zamknąć ochronne drzwi i rozpocząć procedurę niszczenia. Specjalna, dysponująca wielką siłą prasa naciska na dysk i niszczy go trwale. Dysk przypomina metalowy talerz, a danych nie można odzyskać.

 

Biurowa niszczarka zniszczy dysk

W każdym biurze powinna znajdować się niszczarka, która kartki papieru zmienia w ścinki i skrawki, z których niczego nie da się już odczytać. Na rynku istnieją także tego typu sprzęty, które zajmują się również niszczeniem dysków. Jeśli w naszej firmie będziemy musieli niszczyć twarde dyski, warto zainwestować w niszczarki do twardych dysków i innych nośników. Tego typu niszczarki mają mocne, stalowe wałki tnące, które rozdrabniają urządzenia na bardzo małe skrawki. Tego typu niszczarka musi być podłączona do zasilania. Istnieją również niszczarki ręczne, w których procesu unicestwienia dysku dokonuje grot wykonany z utwardzanej stali, który dziurawi nośnik. Potrzeba nieco siły, by obsługiwać taką niszczarkę, ale faktycznie niszczy ona dane.

 

Niszczenie dysków za pomocą demagnetyzacji

Demagnetyzacja to fizyczna, twarda metoda niszczenia dysków, która uważana jest za bardzo skuteczną metodę. Do przeprowadzenia tego procesu potrzebujemy urządzenie zwanego demagnetyzerem. Nośnik zostaje poddany działaniu silnego impulsu magnetycznego. Impuls niszczy zapisy, a dane zostają bezpowrotnie utracone, co oznacza, że dysk jest zupełnie pusty.

 

Nowoczesne metody niszczenia dysków

Najnowocześniejszą metodą niszczenia dysków jest poddawanie ich działaniu silnego pola magnetycznego, a następni fizycznego zniszczenia w specjalnym młynie, który z dysku zrobi miazgę. Jest to bardzo skuteczny sposób, który unicestwia dyski, a danych nie można odzyskać. Na polskim rynku działają firmy, które unicestwiają dyski, rozpuszczając je w mieszaninie kwasów. Po dysku zostaje jedynie żółtawy roztwór, który poddaje się biodegradacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

Uruchamiasz startup - czy musisz mieć dyplom MBA?

Uruchamiasz startup - czy musisz mieć dyplom MBA?

Startupami nazywamy własne, małe biznesy, które rodzą się z kreatywnych pomysłów i pasji. Większość [...]
Jak wysłać paczkę do Holandii?

Jak wysłać paczkę do Holandii?

Holandia to jeden z piękniejszych krajów Unii Europejskiej. Oprócz walorów turystycznych przyciąga t[...]
Zasady archiwizacji dokumentów szkolnych

Zasady archiwizacji dokumentów szkolnych

    Szkoła to organizacja, która wykonuje funkcje publiczne i jest organem administr[...]
Jak budować wizerunek marki w social media?

Jak budować wizerunek marki w social media?

Social media to obecnie jedna z największych potęg internetowych. Dlatego warto wykorzystać je nie t[...]
Najciekawsze aplikacje na Androida

Najciekawsze aplikacje na Androida

  Smartfon z Androidem w Polsce posiada blisko 15 milionów osób. To sporo. Każdy z nich ma d[...]

Najnowsze komentarze