Jak organizuje się duże transporty?

No Comments Biznes

Proces transportowy odgrywa bardzo ważną rolę w łańcuchu logistycznym dostaw. Jego celem jest przemieszczenie ładunku bądź ludzi z jednego lub kilku punktów nadania do jednego lub większej liczby punktów odbioru za pomocą odpowiedniego środka transportu. Jak w praktyce wygląda organizacja transportu, który jest duży?

Organizacja dużych transportów krok po kroku

Dobre usługi logistyczne zawsze powinny mieć na celu minimalizowanie kosztów podczas realizowania usługi. Organizacja transportu powinna zakładać, że odbędzie się on w sposób szybki, tani i bezpieczny zarazem i to bez względu na jego gabaryty. Cały proces musi być płynny i przebiegać bez żadnych opóźnień. Dana firma powinna przy tym stale kontrolować czy przyjęte założenia są słuszne i czy nie wymagają korekty.

Celem firm transportowych jest zawsze przewożenie jak największej ilości towaru przy jak najmniejszej liczbie środków transportu. Kluczem do sukcesu jest więc dobre wykorzystanie dostępnej przestrzeni ładunkowej.

Transport dużych towarów

Organizacja transportu towarów o dużych gabarytach wbrew pozorom wcale tak bardzo nie różni się od innych transportów. Niekiedy jednak do przewożenia dużych ładunków konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu. Czasami utrudnione jest też poruszanie się po drogach publicznych. Wiąże się to również z koniecznością zatrudnienia nowych osób.

Bardzo duże znaczenie w tym przypadku ma stan pojazdów czy dróg, którymi mają się one poruszać. Dlatego też organizacja transportu towarów wielkogabarytowych jest z założenia procesem dość złożonym. Niekiedy konieczne jest np. wydłużenie trasy, bo ta najkrótsza jest nieodpowiednia dla towarów o danej masie czy wielkości. Wiąże się to oczywiście ze wzrostem kosztów samego transportu.

Organizacja transportu wielkogabarytowego – problemy i wyzwania

Bardzo często transportu ładunków wielkogabarytowych realizowany jest w godzinach nocnych, a więc między 22 a 6 rano. Wynika to z tego, że wówczas utrudnienia dla innych uczestników ruchu drogowego są mniejsze. Planując proces takiego transportu pod uwagę należy wziąć m.in. gabaryty samej przesyłki, ciężar ładunku, miejsce załadunku i rozładunku czy termin dostawy towaru. W razie potrzeby o planowanym transporcie należy poinformować odpowiednie służby np. policję lub służby energetyczne. W praktyce okazuje się niekiedy, że organizacja transportu tego rodzaju zajmuje nawet kilka tygodni. Sporo zależy przy tym od masy ładunku i trasy przejazdu.

Rozwój transportu

W ostatnich latach można zauważyć znaczny wzrost liczy firm zajmujących się transportem tradycyjnym i wielkogabarytowym. Wszystko to dzięki ciągłemu rozwojowi gospodarczemu. Powstaje coraz więcej firm, które eksportują swoje towary także za granicę. To wiąże się oczywiście z koniecznością ich przewozu, niekiedy na znaczne odległości. Dotyczy to niekiedy towarów o sporej masie czy dużych gabarytach. Transport tego rodzaju elementów nie jest łatwy, bo wymaga połączenia ze sobą kilku różnych elementów.

 

Artykuł powstał przy pomocy Rhenus Logistics – transport międzynarodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

Dlaczego oferty kurierów różnią się ceną?

Dlaczego oferty kurierów różnią się ceną?

Wraz z rozwojem e-handlu na rynku pojawił się też i tani kurier. Korzystają na tym przede wszystkim [...]
Jak zniszczyć dane magazynowane na dyskach HDD?

Jak zniszczyć dane magazynowane na dyskach HDD?

Coraz częściej w firmach pracuje się na dokumentach elektronicznych. Takie pliki, jeśli trzeba ja ar[...]
Motocykl a motorower. Jaka jest różnica?

Motocykl a motorower. Jaka jest różnica?

Różnice miedzy motorowerem a motocyklem każdy naturszczyk zauważa gołym okiem. Drobna, minimalistycz[...]
Język Java –czym jest i jak się go nauczyć?

Język Java –czym jest i jak się go nauczyć?

  Język Java jest językiem obiektywnym, umiejętność tworzenia tego języka jest bardzo przyda[...]
Obawiasz się o swoje dane na dysku hdd? Podpowiemy jak skutecznie go zniszczyć

Obawiasz się o swoje dane na dysku hdd? Podpowiemy jak skutecznie go zniszczyć

Digitalizacja dokumentów jest rozwiązaniem, które ułatwia życie wielu przedsiębiorcom. Coraz więcej [...]

Najnowsze komentarze