Podyplomówka zaraz po studiach magisterskich?

No Comments Edukacja i rozwój

Wyobraź sobie, że kończysz studia magisterskie, zbierasz gratulacje podczas absolutorium i… kilka tygodni później rozpoczynasz kolejne studia – tym razem podyplomowe. Czy taki scenariusz ma sens? A może lepiej wybrać podyplomówkę po zgromadzeniu pierwszych doświadczeń zawodowych?

Idealny moment rozpoczęcia studiów

Jeśli wierzysz w to, że istnieje optymalny czas podjęcia decyzji o złożeniu papierów na podyplomówkę, jesteś w błędzie. Każdy przypadek jest inny, dlatego zamiast szukać uniwersalnych rozwiązań, najlepiej wnikliwie przemyśleć własną sytuację i podjąć samodzielną decyzję. Część osób uważa, że warto pójść za ciosem i rozpocząć naukę na podyplomówce tuż po zdobyciu tytułu magistra. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł. W wielu przypadkach studia podyplomowe dostarczą Ci więcej wiedzy, jeżeli poprzesz je choćby niewielkim doświadczeniem zawodowym. Taka kolejność sprawi, że podejmiesz naukę w momencie, w którym będziesz już pewien, że zamierzasz związać swoje życie z konkretną profesją. W przeciwnym razie może się okazać, że Twoje wyobrażenie o pracy różni się od rzeczywistości i w rezultacie pomimo ukończenia studiów magisterskich i podyplomowych, nie będziesz chciał pracować w zawodzie. Warto więc najpierw zgromadzić pierwsze doświadczenia zawodowe, a dopiero później myśleć o uzupełnieniu wiedzy. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja, w której już na ostatnim roku studiów wiesz, że pochopnie wybrałeś kierunek edukacji i musisz się jak najszybciej przekwalifikować. W takim wypadku rozpoczęcie podyplomówki zaraz po studiach magisterskich może być uzasadnione.

Studenci w bibliotece

Kiedy zatem iść na podyplomówkę?

Odpowiedź na to pytanie zależy od powodu, dla którego chcesz ukończyć te studia. Jeżeli marzysz o awansie w pracy, to dodatkowy dyplom od renomowanej uczelni może pomóc Ci go uzyskać. To samo dotyczy sytuacji, w której po kilku latach pracy postanawiasz się przekwalifikować i rozpoczynasz podyplomówkę, aby przekonać potencjalnych pracodawców, że zdobywasz wiedzę, dzięki której szybko opanujesz nowe obowiązki. Studia podyplomowe mogą być też skutecznym lekarstwem na wypalenie zawodowe oraz sposobem na pozyskanie kontaktów przydatnych w codziennej pracy zawodowej.

Jak widzisz, nie ma jednoznacznie określonego czasu, w którym najlepiej rozpocząć podyplomówkę, warto więc samodzielnie podjąć tę decyzję. Nie ma jednak sensu się z nią spieszyć, ponieważ im więcej doświadczenia zawodowego zbierzesz, tym większy uzyskasz punkt odniesienia do wiedzy przekazywanej przez wykładowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

Uruchamiasz startup - czy musisz mieć dyplom MBA?

Uruchamiasz startup - czy musisz mieć dyplom MBA?

Startupami nazywamy własne, małe biznesy, które rodzą się z kreatywnych pomysłów i pasji. Większość [...]
Jak wysłać paczkę do Holandii?

Jak wysłać paczkę do Holandii?

Holandia to jeden z piękniejszych krajów Unii Europejskiej. Oprócz walorów turystycznych przyciąga t[...]
Jak budować wizerunek marki w social media?

Jak budować wizerunek marki w social media?

Social media to obecnie jedna z największych potęg internetowych. Dlatego warto wykorzystać je nie t[...]
Najciekawsze aplikacje na Androida

Najciekawsze aplikacje na Androida

  Smartfon z Androidem w Polsce posiada blisko 15 milionów osób. To sporo. Każdy z nich ma d[...]
Powrót do przeszłości - krótka recenzja Huawei P8 Lite

Powrót do przeszłości - krótka recenzja Huawei P8 Lite

        Huawei P8 lite był dla chińskiej marki tym, czym dla LG był [...]

Najnowsze komentarze