Powrót do przeszłości – krótka recenzja Huawei P8 Lite

No Comments Technologie

 

 

 

 

Huawei P8 lite był dla chińskiej marki tym, czym dla LG był G2. To od niego się zaczął prawdziwy „boom” na telefony tej marki.

P8lite był jednym z najlepiej sprzedających się telefonów na rynku. W ciągu 9 miesięcy na całym świecie sprzedało się ponad 10 milionów egzemplarzy co z pewnością jest powodem do dumy. Nic więc dziwnego, że smartfon wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością wśród klientów.

 

Funkcje telefonu

Telefon działa na autorskiej nakładce Huawei EMUI 3.1, która jest pozbawiona karty głównej z aplikacjami znanej chociażby z Samsunga. Bardziej przypomina to menu z iOS, gdzie wszystkie aplikacje są na kartach. Niektóre z nich system sam przydziela do wybranych folderów np. do folderu „najważniejsze”, przez to czasami trudno znaleźć nową zainstalowaną aplikację. Ale wady kończą się w zasadzie tylko na tym (aplikacje i tak można pogrupować wg. uznania).

 

Co ciekawe, Huawei pozwolił na wyświetlanie w pasku powiadomień aktualnej prędkości Internetu oraz pozwolił zadecydować, czy chcemy, aby nawa operatora była również wyświetlana, czy zmienianie nawet kolejności ikon.

Jedna z najważniejszych funkcji to bez wątpienia Menedżer Telefonu, innymi słowy CCleaner, Bartery Dotororaz Master Cleaner w jednym miejscu i bez reklam. Jedna aplikacja, dzięki której można przyśpieszyć telefon, wyczyścić pamięć z niepotrzebnych plików, zablokować telefony, które nas nękają, i wydłużyć czas pracy baterii

 

 

Gdzie inni mają szybkie uruchamianie aparatu za pomocą przycisku tak P8 lite ma gesty.

Na wygaszonym ekranie wystarczy palcem narysować literę „C” aby uruchomić kamerę, „M” aby włączyć odtwarzacz muzyki czy „G” aby przejść do wyszukiwarki Google. Gesty można swobodnie ustawić pod własne preferencję.

Działa również funkcja Knock, która wybudza telefon po dwukrotnym stuknięciu palcem w wyświetlacz, rozwiązanie znane z Nokii/Microsoftu i LG.

 

Niema jednak możliwości przewijania utworów na ekranie blokady oraz w pasku powiadomień. Jeżeli słuchamy np. Spotify, trzeba całkowicie odblokować telefon i skorzystać z Widżetu lub wejść bezpośrednio do aplikacji. Jest to dość irytujące, dlatego w tym przypadku przyda się Smartwatch

 

Wyświetlacz

Telefon posiada wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1280×720 pokrytym trudnym do zarysowania szkłem Gorilla Glass 3. Od razu zaznaczę, że nie warto ufać producentom w tej kwestii i lepiej zainwestować w szkło hartowane, które można dostać w dobrych sklepach GSM. Chroni wyświetlacz przed pęknięciem, a także zarysowaniem.

Jakość obrazu w P8Lite wprawia w zdumienie. Nasycenie i kontrast są bardzo dobre jak na wyświetlacz IPS. Jedynie tam gdzie powinna by czerń jest delikatna szarość. Jednakże jasność rekompensuje to z nawiązką. Również kąty widzenia są bardzo zadowalające, trzeba naprawdę przechylić ekrany by zobaczyć różnię w nasyceniu kolorów

 

Zdjęcia w telefonie

Huawei P8 Lite posiada 13 megapikselową matrycę typu MOS z przysłoną 2.0 z optyczną stabilizacją obrazu. Porównując go z aparatem w LG Flex 2, który również może pochwalić się 13 MPx matrycę typu CMOS, jednak już z przysłoną 2.2, co w założeniu powinno dawać ciemniejsze zdjęcia. I tu zaskoczenie, podczas gdy Flex 2 w ciemnych pomieszczeniach radzi sobie znakomicie tak P8 Lite wypada mizernie. Lecz gdy nie brakuje światła już jest zdecydowanie lepiej. Lite ma dużo jaśniejsze zdjęcia od Flex 2 a w dodatku zdjęcia zawierają więcej szczegółów.

 

Huawei amatorom fotografii udostępnił w aplikacji stokowej możliwość zrobienia panoramy, która jest jednym z najlepiej działających na rynku, zdjęcie z włączonym HDR, najlepsze zdjęcia, gdzie  i możliwość dodania znaku wodnego do zrobionego zdjęcia. Ponad do poza autofocusem jest też możliwość zrobienie zdjęcia z opcją wyostrzenia wszystkiego. Niestety zabrakło możliwość malowania światłem, które można znaleźć w P8

 

DUAL SIM w Huawei P8 Lite

Wersja LITE w przeciwieństwie do pełnej ”ósemki” ma możliwość korzystania z dwóch kart SIM jednocześnie. Drugą kartę (nano) wkłada się w miejsce SIM (jest to niejaki kompromis).

 

Po włożeniu drugiej karty uaktywnia nam się opcja zarządzania kartami SIM, gdzie możemy m.in. przydzielić do każdej karty indywidualną nazwę, a także wybrać domyślną kartę do korzystania z danych pakietowych

W praktyce korzystanie z trybu dual SIM wygląda tak, że gdy chcemy wykonać połączenie, pod klawiaturą widnieją dwa przyciski domyślnie nazwane wg .operatora z cyferką „1” i ”2”. Po wybraniu odpowiedniego, telefon dzwoni z wybranej karty. W przypadku, gdy ktoś dzwoni do nas, przy kontakcie widnieje informacja, na którą kartę nawiązywane jest połączenie. Podobnie wygląda sprawa wysyłania SMS. Z kolei w rejestrze u dołu przy każdym kontakcie widnie ikonka oznaczająca daną kartę SIM.

 

Huawei P8 Lite był i wciąż jest najlepszym telefon w swoje klasie. Model ten jest niejako górną granica, kiedy kończy się idealny stosunek ceny do jakości, a kiedy zaczyna się gonitwa za nic nie znaczącymi cyferkami i funkcjami. Zdecydowanie warto kupić ten model

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

Uruchamiasz startup - czy musisz mieć dyplom MBA?

Uruchamiasz startup - czy musisz mieć dyplom MBA?

Startupami nazywamy własne, małe biznesy, które rodzą się z kreatywnych pomysłów i pasji. Większość [...]
Jak wysłać paczkę do Holandii?

Jak wysłać paczkę do Holandii?

Holandia to jeden z piękniejszych krajów Unii Europejskiej. Oprócz walorów turystycznych przyciąga t[...]
Jak budować wizerunek marki w social media?

Jak budować wizerunek marki w social media?

Social media to obecnie jedna z największych potęg internetowych. Dlatego warto wykorzystać je nie t[...]
Najciekawsze aplikacje na Androida

Najciekawsze aplikacje na Androida

  Smartfon z Androidem w Polsce posiada blisko 15 milionów osób. To sporo. Każdy z nich ma d[...]
Dlaczego firmy coraz częściej inwestują w bezpieczeństwo?

Dlaczego firmy coraz częściej inwestują w bezpieczeństwo?

Z danych PwC wynika, że w roku 2015 światowe firmy straciły w wyniku ataków hakerskich aż 575 miliar[...]

Najnowsze komentarze