druki akcydensowe

Co to są druki akcydensowe?

No Comments Biznes

Druki akcydensowe to rodzaj wydawnictw, które wszyscy doskonale znamy – towarzyszą nam w wielu codziennych sytuacjach – na poczcie, w urzędzie i w środkach komunikacji miejskiej. Sprawdźmy zatem, czym dokładnie są druki akcydensowe i jak dużą rolę pełnią.

W codziennym życiu niejednokrotnie mamy do czynienia z jednostronicowymi zadrukowanymi arkuszami papieru – w formie plakatów, ulotek, druczków na poczcie czy wizytówek. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są to tzw. druki akcydensowe, czyli drobne wydawnictwa, które nie stanowią zwartej publikacji (tak jak książki czy czasopisma). Nazwa tego rodzaju druków pochodzi z języka łacińskiego, gdzie accidens oznacza „coś przypadkowego”. Druki akcydensowe nie są jednak całkowicie przypadkowe – pełnią bowiem ważną funkcję w wielu dziedzinach życia.

Jakie druki akcydensowe wyróżniamy?

Istnieje kilka zasadniczych rodzajów druków akcydensowych, które stanowią ważny element licznych procedur w urzędach, biurach i instytucjach, a nawet środkach komunikacji miejskiej. Są to m. in. druki akcydensowe manipulacyjne, a zaliczamy do nich np. bilety,  znaczki pocztowe, blankiety płatnicze, kwestionariusze, formularze, zaświadczenia. Wydawnictwa te są niezbędne do dokonywania opłat, załatwiania formalności w urzędach, służą również do identyfikacji osób, tak jak świadectwa i legitymacje, mają więc ogromną wartość użytkową.

Osobną grupę stanowią z kolei druki akcydensowe informacyjne, które przekazują konkretną treść i obwieszczają komunikaty. Zazwyczaj są to różnego rodzaju ulotki, afisze i plakaty, prospekty, wizytówki i katalogi. Zetkniemy się z nimi nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale również na spotkaniu biznesowym, w szkole czy restauracji – nawet zwykłe menu i cennik są rodzajami akcydensów informacyjnych. Tego rodzaju druki akcydensowe są najczęściej zamawiane przez firmy i przedsiębiorstwa, które chcą zadbać o promocję własnej marki i spójny wizerunek.

Pozostałe druki akcydensowe – etykiety i opakowania

To jednak nie wszystko – druki akcydensowe mają bowiem jeszcze inne oblicze. Mało kto na co dzień rozmyśla o roli różnego rodzaju etykiet, opakowań i banderoli. Tego typu wydawnictwa to po prostu akcydensy opakowaniowe, które otaczają nam z każdej strony – w sklepie spożywczym, własnej kuchni i łazience. Pełnią one ważną funkcję informacyjną, obwieszczając klientom dane dotyczące składu produktów, użytych materiałów czy substancji chemicznych. Do tego należy jeszcze dodać druki akcydensowe przemysłowe i wydawnicze, które również są często spotykane w życiu codziennym – np. pod postacią map.

Widzimy więc, że druki akcydensowe, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, stanowią niezwykle ważny element naszej codzienności, stając się nośnikiem informacji i pełniąc funkcje użytkowe. Pamiętajmy jednak, że akcydensy nie zawsze występują w formie pojedynczej kartki, często bowiem są wielostronicowe (jak katalogi i kalendarze).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

Uruchamiasz startup - czy musisz mieć dyplom MBA?

Uruchamiasz startup - czy musisz mieć dyplom MBA?

Startupami nazywamy własne, małe biznesy, które rodzą się z kreatywnych pomysłów i pasji. Większość [...]
Jak wysłać paczkę do Holandii?

Jak wysłać paczkę do Holandii?

Holandia to jeden z piękniejszych krajów Unii Europejskiej. Oprócz walorów turystycznych przyciąga t[...]
Jak budować wizerunek marki w social media?

Jak budować wizerunek marki w social media?

Social media to obecnie jedna z największych potęg internetowych. Dlatego warto wykorzystać je nie t[...]
Najciekawsze aplikacje na Androida

Najciekawsze aplikacje na Androida

  Smartfon z Androidem w Polsce posiada blisko 15 milionów osób. To sporo. Każdy z nich ma d[...]
Powrót do przeszłości - krótka recenzja Huawei P8 Lite

Powrót do przeszłości - krótka recenzja Huawei P8 Lite

        Huawei P8 lite był dla chińskiej marki tym, czym dla LG był [...]

Najnowsze komentarze