Jak zniszczyć dane magazynowane na dyskach HDD?

No Comments Biznes

Coraz częściej w firmach pracuje się na dokumentach elektronicznych. Takie pliki, jeśli trzeba ja archiwizować, przekazuje się do archiwum elektronicznego. Jak o nie dbać, by pliki były bezpieczne? Jak usunąć dane, których przechowywać nam nie wolno? Jak wygląda niszczenie dysków HDD?

 

Czy firmy muszą tworzyć archiwum elektroniczne? Kiedy konieczne jest niszczenie dysków HDD?

 

Informatyzacja postępuje, a w związku z tym coraz więcej dokumentów przechowuje się tylko w formie elektronicznej. Archiwa państwowe są zobowiązane do przyjmowanie dokumentów elektronicznych, które muszą być przekazywane po upływie 10 lat od ich utworzenia. Ich obowiązkiem jest także bezpieczne i długotrwałe przechowywanie tych pism z poszanowaniem przepisów prawa. Przekazywane pliki muszą być odpowiednio uporządkowane, by w razie potrzeby móc szybko je znaleźć. Ważne jest, by odpowiednio segregować pliki już na etapie ich tworzenia, a następnie dobrze nimi zarządzać. Do archiwum przesyła się paczkę archiwalną w formie nieskompresowanego pliku, która musi zawierać trzy foldery: dokumenty, metadane oraz sprawy (zawiera metadane spraw lub innych grup dokumentów). Dane przekazuje się na zabezpieczonym i dobrze opisanym nośniku. Jeśli zaś konieczne jest niszczenie dysków HDD, musimy sami o to zadbać.

 

Jak skutecznie zniszczyć dysk? Niszczenie dysków HDD

 

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad usuwaniem dokumentów elektronicznych. Jeśli jest taka potrzeba, po prostu przesuwamy wskaźnik myszki na dokument czy zdjęcie, które chcemy usunąć. Następnie naciskamy prawy przycisk i wybieramy opcję usuń. Jest to tak zwane miękkie oczyszczanie dysku. Nie jest to jednak czyszczenie wystarczające, jeśli zależy nam na trwałym i nieodwracalnym usunięciu danych. Jedynym sposobem skutecznego niszczenia dysków HDD jest ich mechaniczne zniszczenie. Najpopularniejszym narzędziem jest urządzenie przypominające mechaniczną prasę. Jest to nieduża, metalowa skrzynka, do której wkłada się twardy dysk. Włożony do skrzynki dysk jest miażdżony przez prasę o wielkiej sile, która niszczy go trwale. Dysk przypomina metalowy talerz, a danych nie można odzyskać. Niszczenie dysków HDD można przeprowadzić także za pomocą niszczarki do twardych dysków i innych nośników. Tego typu niszczarki mają mocne, stalowe wałki tnące, które rozdrabniają urządzenia na bardzo małe skrawki. Istnieją również niszczarki ręczne, w których procesu unicestwienia dysku dokonuje grot wykonany z utwardzanej stali, który dziurawi nośnik. Najnowocześniejszą metodą niszczenia dysków jest poddawanie ich działaniu silnego pola magnetycznego, a następnie fizyczne zniszczenie w specjalnym młynie, który z dysku zrobi miazgę. Każdy pracodawca jest zobowiązany do ochrony bezpieczeństwa danych przechowywanych w formie elektronicznej. Jeśli zajdzie taka potrzeba, musi zając się także nieodwracalnym niszczeniem dysków HDD.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

Motocykl a motorower. Jaka jest różnica?

Motocykl a motorower. Jaka jest różnica?

Różnice miedzy motorowerem a motocyklem każdy naturszczyk zauważa gołym okiem. Drobna, minimalistycz[...]
Język Java –czym jest i jak się go nauczyć?

Język Java –czym jest i jak się go nauczyć?

  Język Java jest językiem obiektywnym, umiejętność tworzenia tego języka jest bardzo przyda[...]
Obawiasz się o swoje dane na dysku hdd? Podpowiemy jak skutecznie go zniszczyć

Obawiasz się o swoje dane na dysku hdd? Podpowiemy jak skutecznie go zniszczyć

Digitalizacja dokumentów jest rozwiązaniem, które ułatwia życie wielu przedsiębiorcom. Coraz więcej [...]
Uruchamiasz startup - czy musisz mieć dyplom MBA?

Uruchamiasz startup - czy musisz mieć dyplom MBA?

Startupami nazywamy własne, małe biznesy, które rodzą się z kreatywnych pomysłów i pasji. Większość [...]
Jak wysłać paczkę do Holandii?

Jak wysłać paczkę do Holandii?

Holandia to jeden z piękniejszych krajów Unii Europejskiej. Oprócz walorów turystycznych przyciąga t[...]

Najnowsze komentarze