Pytanie Rozwiązane

Bajpasy operacja jak długo w szpitalu

Ocena: 5/5

Typowa procedura CABG trwa od 3 do nawet 5 godzin. Pacjenci zwykle pozostają w szpitalu przez 5 do 7 dni po zabiegu.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Bajpasy operacja jak długo w szpitalu”…

Ile goi się mostek po operacji

Zakres czynności, które będzie można podejmować uzależniony jest od procesu zrastania się mostka, który trwa kilka tygodni (do trzech miesięcy).

Wybudzanie po operacji bajpasów

Jeśli nie dojdzie do komplikacji, po 3 miesiącach pacjent może wrócić do pracy, a nawet zacząć uprawiać sport: nordic walking, bieganie, pływanie, kolarstwo. Z badań przeprowadzonych w Krakowie wynika, że większość pacjentów po udanej operacji wszczepienia bajpasów odczuwa poprawę komfortu życia.

Długość życia po bajpasach

W praktyce pacjenci do pracy wracają po około 90 dniach, oczywiście po uprzednim dopuszczeniu przez lekarza. Do przeciwskazań, oprócz problemów ze zrastaniem się mostka, należą powikłania natury kardiologicznej i płucnej oraz zły stan zdrowia w wymiarze ogólnym.

Bajpasy ryzyko śmierci

Ogólne ryzyko śmierci po przeprowadzonej operacji wszczepienia bajpasów serca wynosi kilka procent. Jeśli istnieją wskazania do przeprowadzenia tej dość skomplikowanej operacji – warto to rozważyć. Bajpasy w większości przypadków znacznie wydłużają życie pacjenta, a dodatkowo podnoszą komfort życia.

Operacja bajpasy a cukrzyca

Niestety powikłania po operacji wszczepienia bajpasów mogą doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Dodatkowo ryzyko powikłań po operacji wzrasta u pacjentów w starszym wieku, a także u chorych na cukrzycę lub niewydolność nerek. Bardzo ważny jest odpoczynek po operacji. Powinien on trwać kilka tygodni.