Pytanie Rozwiązane

Bartosz czy bartłomiej

Ocena: 5/5

Bartosz – staropolska skrócona forma imienia Bartłomiej (jedna z wielu wówczas istniejących, inne to np. Bartek, Bartusz czy Bartysz). W Polsce używane w średniowieczu (pierwszy zapis w 1216 r.). Imię popularne w tej formie stało się ponownie w ostatnich dziesięcioleciach XX w.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Bartosz czy bartłomiej”…

Bartosz pochodzenie imienia

Bartosz – staropolska skrócona forma imienia Bartłomiej (jedna z wielu wówczas istniejących, inne to np. Bartek, Bartusz czy Bartysz). W Polsce używane w średniowieczu (pierwszy zapis w 1216 r.). … Według Słownika etymologicznego języka polskiego Aleksandra Brücknera, imię to miało wywodzić się od słowa „bartnik”.

Bartłomiej to inaczej

Bartosz – staropolska skrócona forma imienia Bartłomiej (jedna z wielu wówczas istniejących, inne to np. Bartek, Bartusz czy Bartysz).

Bartłomiej zdrobnienia

2. Bartłomiejzdrobnienia. Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Barcik, Barcio, Barciu, Bart, Bartecki, Barteczek, Barteczunio, Bartek, Barti, Bartka, Barto, Bartolek, Bartoś, Bartu, Bartulek, Bartun, Bartunia, Bartunio, Bartusik, Bartuś.

Bartek to nie imię

forma Bartek jest odczuwana jako zdrobnienie imion Bartłomiej i Bartosz, w związku z czym nie może zostać zarejestrowana jako oficjalne imię. Stałoby to bowiem w sprzeczności z art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (DzU 1986 nr 36 poz.

Bartek imię dla chłopca

Bartosz jest staropolską formą imienia Bartłomiej. Kiedyś była hipoteza, że Bartosz jest staropolskim imieniem pochodzącym od słowa bartnik. W Polsce imię to używane było już w średniowieczu. Dziś nosi je 137 255 Polaków (w 2001 r.