Pytanie Rozwiązane

Co może być wskazaniem do cc?

Ocena: 5/5

Wskazania do cięcia cesarskiego – co jest, a co nie jest wskazaniem do zabiegu? Wskazaniem do cięcia cesarskiego nie jest: prośba pacjentki, konflik serologiczny, niedoczynność tarczycy czy otyłość. Planowym wskazaniem jest natomiast nieprawidłowe ułożenie płodu, wady anatomiczne miednicy i łożysko przodujące.

Kiedy kwalifikacja do CC?

2Jak można się zakwalifikować do operacji cesarskiego cięcia? Pacjentka posiadająca kwalifikację do cięcia cesarskiego od swojego lekarza prowadzącego zgłasza się przed 28 tyg. ciąży do lekarza specjalisty położnika-ginekologa w Przychodni Przyszpitalnej.

Kiedy lekarz decyduje o CC?

Czasem jednak poród drogami natury jest niemożliwy lub bardzo utrudniony i wtedy jedynym sposobem na rozwiązanie ciąży jest cesarskie cięcie. Lekarz decyduje się na takie rozwiązanie ciąży u kobiety, gdy pojawia się zagrożenie zdrowia matki lub dziecka podczas porodu siłami natury.

Jaka waga dziecka jest wskazaniem do cc?

Jaka waga dziecka jest wskazaniem do cesarki? Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wskazują na masę od 4500 g lub jeśli ciężarna choruje na cukrzycę – od 4250 g.

Czy na własne życzenie może być cesarka?

W Polsce oficjalnie cesarka na życzenie nie istnieje. Zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej, określonym w rozporządzeniu ministra zdrowia z 16 cięcie cesarskie powinno być wykonywane tylko wtedy, gdy jest niezbędne.

Kto decyduje o cc?

Decyzję o przeprowadzeniu nagłego cesarskiego cięcia zawsze podejmuje lekarz odbierający poród.

Ile przed cc nie można jesc?

Aby cięcie cesarskie mogło być wykonane pacjentka powinna być na czczo – od przynajmniej sześciu godzin nie jeść i nie pić żadnych płynów, przeciwwskazane jest nawet żucie gumy, gdyż wydzielana jest wtedy większa ilość śliny – która zalega w żołądku – stwarzając zagrożenie zachłyśnięciem podczas znieczulenia.

Ile dni przed terminem można zrobić cesarkę?

Zwykle planowane cesarskie cięcie odbywa się wcześniej niż poród fizjologiczny – najczęściej termin cesarskiego cięcia jest wyznaczany na 39. tydzień ciąży. Planowane cesarskie cięcie (cięcie elektywne) to coraz częstszy sposób rozwiązania ciąży.

Jak szybko dojść do siebie po cesarskim cięciu?

Nawet po 8-10 godzinach po porodzie warto spróbować w asyście położnej wstać i zrobić kilka kroków, oczywiście unikając gwałtownych ruchów. Zacznij od delikatnych ruchów stopami, a następnie całymi nogami. Później przyjmij pozycję siedzącą i jeśli znajdziesz siłę, spróbuj wstać zachowując wyprostowaną pozycję.

Czy 1 cc jest wskazaniem do kolejnego?

Jedno cesarski cięcie nie daje prawa do wybrania drugiego na życzenie. Jedynym wyjątkiem ze wskazań do cesarskiego cięcia po pierwszym takim porodzie, jest fakt występowania u ciężarnej jakichś stałych zdrowotnych wskazań do porodów poprzez CC.

Dodaj komentarz