Pytanie Rozwiązane

Co oznacza fT4 poniżej normy?

Ocena: 5/5

Niskie fT4 to sygnał, że mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy, najczęściej wynikającą z tzw. choroby Hashimoto, źle leczonej choroby Gravesa-Basedowa, operacji usunięcia tarczycy, niedoczynność podwzgórza lub przysadki.

Czym się rozni FT3 od fT4?

fT3 – oznaczenie poziomu trijodotyroniny jest pomocne w rozpoznawaniu nadczynności tarczycy. fT4 – stosowane do diagnostyki niedoczynności i nadczynności tarczycy u dorosłych.

Jaki powinien być wynik fT4?

W przypadku badania wolnej frakcji tyroksyny we krwi za prawidłową wartość uważa się stężenie mieszczące się w przedziale od 10 do 25 pmol/l (od 8 do 20 ng/l). Zbyt niskie stężenie FT4 mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. Natomiast w przypadku zbyt wysokiego stężenia FT4 mamy do czynienia z jej nadczynnością.

Czym grozi wysokie TSH?

Podwyższone TSH wskazuje na pierwotną niedoczynność tarczycy, a niskie TSH na pierwotną nadczynność tego gruczołu i niekiedy także niedoczynność przysadki mózgowej. W przypadku, gdy wyniki TSH są nieprawidłowe, konieczne jest dodatkowe zbadanie poziomu fT4 i fT3 w organizmie, aby diagnoza była w pełni wiarygodna.

O czym świadczy wynik FT4?

Badanie FT4, czyli tyroksyna, jest jednym z hormonów produkowanych przez tarczycę. Razem z FT3 i TSH pozwala uzyskać informacje na temat czynności tego gruczołu. Pomaga zdiagnozować choroby tarczycy, m.in. niedoczynność (obniżony poziom) lub nadczynność tarczycy (wysoki poziom).

O czym mówi FT4?

Badanie ft4 pozwala sprawdzić, ile mamy w organizmie hormonu tarczycy. Hormon ten uczestniczy m.in. w procesie regulacji przemiany materii. Zazwyczaj oznaczenie to wykonuje się w momencie, gdy lekarz zaczyna podejrzewać u pacjenta chorobę tarczycy.

O czym świadczy podwyższone FT3?

Podwyższone stężenie FT3 wskazuje na nadczynność tarczycy, która może być skutkiem m.in.: choroby Gravesa-Basedowa, wczesnej fazy choroby Hashimoto, zapalenia tarczycy, guza przysadki wydzielającego TSH, gruczolaka lub nowotworu tarczycy, a także wola toksycznego wieloguzkowego.

O czym świadczy niskie FT3?

Niskie FT3 – co oznacza? Obniżony poziom FT3 z wysokim stężeniem TSH wskazuje na niedoczynność tarczycy w przebiegu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy lub infekcji tarczycy. Niskie FT3 może także wskazywać na niedobory jodu lub nieprawidłowe dawkowanie tyroksyny w celu leczenia chorób tarczycy.

Na jakim poziomie powinno być FT3 i FT4?

➡️ Wartości dla FT3 i FT4 minimalnie powinny wynosić około 50% zakresu referencyjnego. Poniżej tego wyniku zazwyczaj występuje złe samopoczucie i większość objawów niedoczynności tarczycy. Optymalnie powinno być między 50% a 90%, ponieważ powyżej 90% można być blisko nadczynności.

Jakie powinny być prawidlowe wyniki tarczycy?

Zakres normy TSH wynosi od 0,32 do 5,0 mU/l dla osoby dorosłej. Należy jednak pamiętać, że na wyniki TSH wpływ ma wiek pacjenta, a także płeć i metoda oznaczania, z jakiej korzysta laboratorium. Wartości referencyjne mogą się jednak różnić w zależności od laboratorium, w którym zostało wykonane badanie.

Dodaj komentarz