Pytanie Rozwiązane

Co oznacza podwyższone TSH?

Ocena: 5/5

Zbyt wysoki poziom TSH może być wynikiem występowania subklinicznej niedoczynności tarczycy, a także innych chorób, w tym o podłożu autoimmunologicznym. Są to tzw. choroby z autoagresji, których istota wiąże się z nieprawidłowo funkcjonującym układem immunologicznym.

Co może powodować podwyższone TSH?

Przyczyny wzrostu stężenia: guz przysadki wydzielający TSH, nadczynność przysadki; ektopowe wydzielanie TSH; niedoczynność tarczycy w takich chorobach i stanach jak: choroba Hashimoto, atroficzne zapalenie tarczycy, radioterapia tarczycy i szyi, pooperacyjna niedoczynność, infekcje tarczycy, niedobór jodu; …

Jaki poziom TSH jest niebezpieczny?

Jeśli Twój wynik TSH jest podniesiony, czyli wynosi powyżej 4,0–4,5 mj. m./l., może to wskazywać na niedoczynność tarczycy (inaczej – hipotyreozę). Wzrost TSH występuje wtedy, kiedy Twój organizm ma niedobór hormonów tarczycy.

Czy TSH wzrasta od stresu?

Warto wspomnieć, że na wyniki wpływ może mieć np. pora dnia, ponieważ w godzinach wieczornych TSH jest zazwyczaj podwyższone. Duży stres także zaburza prawidłowe wskazania. Dlatego najlepiej diagnozę przeprowadzić rano i podczas spokojniejszych dni.

Jak obniżyć wysokie TSH naturalnie?

Ogranicz w swojej diecie tłuszcze nasycone (występujące np. w słodyczach, żywności fast-food). Zamiast nich spożywaj tłuszcze nienasycone (głównie omega-3). Ten kwas tłuszczowy (jego dobrym źródłem są tłuste ryby i olej lniany) pobudza do przemiany T4 w aktywny hormon T3, co finalnie prowadzi do obniżenia TSH.

Co może zafałszować wynik TSH?

Pomijając lekkostrawną kolację, w dniu poprzedzającym badanie zaleca się stosować dietę typową dla swojego trybu życia – zarówno przejadanie, jak i głodzenie się może zafałszować wynik. W dniu badania powinniśmy powstrzymać się również od picia kawy, nawet czarnej, bez dodatków.

Czy poziom TSH może skakać?

Niekiedy zdarzają się również sytuacje, że nagle pomimo stosowanej stałej dawki hormonu – dotychczas utrzymujące się na stabilnym poziomie TSH, zaczyna się dość szybko obniżać.

Co może wpływać na wynik TSH?

Wpływ na wynik badania tarczycy TSH może mieć stres i wysiłek, szczególnie ten podejmowany tuż przed badaniem. Na oznaczenie poziomu TSH wpływa także przyjmowanie niektórych leków (propylotiouracyl, L-dopa, dopamina, amiodaron, glikokortykosteroidy, propranolol, biotyna) oraz obecność przeciwciał heterofilnych i HAMA.

Ile wynosi TSH przy nadczynności tarczycy?

Zakres normy TSH wynosi od 0,32 do 5,0 mU/l dla osoby dorosłej. Należy jednak pamiętać, że na wyniki TSH wpływ ma wiek pacjenta, a także płeć i metoda oznaczania, z jakiej korzysta laboratorium. Wartości referencyjne mogą się jednak różnić w zależności od laboratorium, w którym zostało wykonane badanie.

Jaki wynik TSH przy Hashimoto?

Obecnie przyjmuje się, że poziom optymalny, przy którym pacjent nie powinien odczuwać objawów niedoczynności tarczycy, to granica 2,5 mIU/l. Przy badaniu TSH należy pamiętać, aby jego poziom oznaczać w godzinach porannych, ponieważ cechuje go dobowy rytm wydzielania.

Dodaj komentarz