Spis Treści
Stwierdzenie podwyższonego poziomu D–dimerów oznacza, że w organizmie doszło do zaburzeń w układzie krążenia i najprawdopodobniej gdzieś powstał skrzep. Może to oznaczać zawał serca, ale również niedokrwienie np. kończyn czy jelit.
Jak szybko spadaja d-dimery?
D–dimery są „śladem” po zakończeniu procesu naprawy naczynia krwionośnego poprzez powstanie skrzepu, który zostaje rozłożony przez enzymy. „Czas życia” d-dimerów jest krótki, okres, po którym ich stężenie spada o połowę wynosi kilka godzin (od 4-8 godzin, w zależności od źródła informacji).
Co oznaczaja dimery?
D-dimery to białka, które wytrącają się podczas procesu krzepnięcia krwi – to dwie cząsteczki połączone wiązaniem krzyżowym. Duża ilość D-dimerów we krwi oznacza, że organizm próbuje zwalczyć skrzepy w świetle naczyń. Co więcej, może być to oznaka zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich.
Jak odczytac d-dimery?
Obecność D-dimerów we krwi świadczy o powstałej skrzeplinie. Niewielkie stężenia D-dimerów wskazują na niewielki proces tworzenia się zakrzepów. Niskie D-dimery przy sklasyfikowania pacjenta do grupy wysokiego ryzyka rozwój zakrzepicy wymagają jednak pogłębionej diagnostyki.
Dlaczego rosną d-dimery?
D-dimer to białko wytwarzane podczas tworzenia się skrzepów krwi, a potem ich rozpadu. Podwyższony poziom D-dimerów we krwi może być oznaką zwiększonej krzepliwości. Fragment białka D–dimeru jest zazwyczaj niewykrywalny we krwi lub jego poziom jest niski, choć z wiekiem nieznacznie wzrasta.
Jak przygotowac się do badania na d-dimery?
Stawienie się pacjenta w punkcie pobrań na czczo, czyli bez spożycia posiłków minimum 8 godzin przed badaniem nie ma większego wpływu na wyniki tego badania, dlatego też można je wykonywać o dowolnej porze dnia bez specjalnego przygotowania ze strony osoby badanej.
Jak pobrac krew na d-dimery?
Przygotowanie Pacjenta do badania
Krew do badań, poza sytuacjami nagłymi, powinna być pobierana rano. Pacjent zgłaszający się na pobranie krwi nie musi być na czczo (spożycie posiłku przed badaniem nie ma wpływu na jego wynik), ale zalecana jest wtedy dieta lekkostrawna, pozbawiona używek (kawa, nikotyna).
Kiedy badać d-dimery?
Wskazania do wykonania badania
Stężenie d-dimerów oznacza się głównie przy podejrzeniu żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej, zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej oraz w zespole rozsianego wykrzepienia wewnątrznaczyniowego (DIC).
Czy d-dimery w normie wykluczaja zakrzepicę?
„Często zakładamy, że uzyskanie wyników w zakresie normy wyklucza zakrzepicę. U 10 proc. pacjentów z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia ZŻG istnieje możliwość uzyskania fałszywie ujemnego wyniku. Dlatego D-dimery nie powinny być stosowane jako jedyny test do wykluczenia choroby.
Co to są d-dimery we krwi?
D–dimery to fragmenty białka, które w surowicy krwi pojawiają się w czasie rozpuszczania skrzepu (konkretnie fibryny). Jeśli organizm tworzy i rozkłada skrzepy krwi, poziom czynnika we krwi może znacznie wzrosnąć. Wysoki poziom stężenia jest spowodowany znacznym nasileniem procesu powstawania i fibrynolizy zakrzepów.