Spis Treści
Zbyt wysoki poziom TSH może być wynikiem występowania subklinicznej niedoczynności tarczycy, a także innych chorób, w tym o podłożu autoimmunologicznym. Są to tzw. choroby z autoagresji, których istota wiąże się z nieprawidłowo funkcjonującym układem immunologicznym.
Jaki poziom TSH jest niebezpieczny?
Jeśli Twój wynik TSH jest podniesiony, czyli wynosi powyżej 4,0–4,5 mj. m./l., może to wskazywać na niedoczynność tarczycy (inaczej – hipotyreozę). Wzrost TSH występuje wtedy, kiedy Twój organizm ma niedobór hormonów tarczycy.
Jak obniżyć poziom TSH?
Ogranicz w swojej diecie tłuszcze nasycone (występujące np. w słodyczach, żywności fast-food). Zamiast nich spożywaj tłuszcze nienasycone (głównie omega-3). Ten kwas tłuszczowy (jego dobrym źródłem są tłuste ryby i olej lniany) pobudza do przemiany T4 w aktywny hormon T3, co finalnie prowadzi do obniżenia TSH.
Co może powodować podwyższone TSH?
Przyczyny wzrostu stężenia: guz przysadki wydzielający TSH, nadczynność przysadki; ektopowe wydzielanie TSH; niedoczynność tarczycy w takich chorobach i stanach jak: choroba Hashimoto, atroficzne zapalenie tarczycy, radioterapia tarczycy i szyi, pooperacyjna niedoczynność, infekcje tarczycy, niedobór jodu; …
Co może podniesc TSH?
TSH jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową stymulującym tarczycę do produkcji i wydzielania hormonów tarczycy (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Przysadka mózgowa zwiększa wydzielanie TSH w odpowiedzi na małe stężenie hormonów tarczycy, zimno oraz na działanie adrenaliny i wazopresyny.
Ile wynosi TSH przy nadczynności tarczycy?
Zakres normy TSH wynosi od 0,32 do 5,0 mU/l dla osoby dorosłej. Należy jednak pamiętać, że na wyniki TSH wpływ ma wiek pacjenta, a także płeć i metoda oznaczania, z jakiej korzysta laboratorium. Wartości referencyjne mogą się jednak różnić w zależności od laboratorium, w którym zostało wykonane badanie.
Czy poziom TSH może skakać?
Niekiedy zdarzają się również sytuacje, że nagle pomimo stosowanej stałej dawki hormonu – dotychczas utrzymujące się na stabilnym poziomie TSH, zaczyna się dość szybko obniżać.
Co może zaburzyć wynik TSH?
Wpływ na wynik badania tarczycy TSH może mieć stres i wysiłek, szczególnie ten podejmowany tuż przed badaniem. Na oznaczenie poziomu TSH wpływa także przyjmowanie niektórych leków (propylotiouracyl, L-dopa, dopamina, amiodaron, glikokortykosteroidy, propranolol, biotyna) oraz obecność przeciwciał heterofilnych i HAMA.
Jak leczyc wysokie TSH?
Jak leczyć wysokie TSH czyli niedoczynność tarczycy? W przypadku zbyt wysokiego poziomu TSH oraz niskiego T3 oraz T4 poprawę przynosi uzupełnienie niedoboru hormonów tarczycy. Lekarz dobiera wówczas odpowiednie preparaty oraz ich dawki dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta.
Co jeść aby podwyzszyc TSH?
Jod. jest niezbędnym składnikiem do produkcji hormonów tarczycy. Niedobór jodu może pogłębiać niedobór selenu i żelaza, co jeszcze pogarsza pracę tarczycy. Dobrymi źródłami jodu w diecie jest dorsz, makrela, sól jodowana, woda mineralna bogata w jod.