Pytanie Rozwiązane

Cytologia co ile

Ocena: 5/5

Pierwsze badania cytologiczne powinnaś wykonać albo między 20. a 25. rokiem życia, albo nie później, jak 3 lata po rozpoczęciu współżycia. Gdy natomiast badanie masz już za sobą, umawiaj się do ginekologa średnio co 3 lata.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Cytologia co ile”…

Co ile cytologia po 30

Cytologia powinna być robiona raz w roku, a jeśli wykonuje się cytologię na podłożu płynnym – co 2 lata. Jeżeli 3 kolejne wyniki są prawidłowe, kobiety 30-letnie lub starsze mogą być badane co 2–3 lata. Kobiety, które często zmieniają partnerów seksualnychm powinny jednak wykonywać cytologię co roku.

Co ile cytologia po 40

NFZ zaleca badania cytologiczne raz na 3 lata. Pacjentki, które chciałyby zrobić je częściej, są odsyłane do domu.

Darmowa cytologia co ile

Program profilaktyki raka szyjki macicy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia skierowany jest do kobiet między 25 a 59 rokiem życia. Badanie cytologiczne w ramach programu można wykonać bezpłatnie raz na 3 lata, w poradni ginekologiczno-położniczej lub poradni lekarza rodzinnego, która posiada kontrakt z NFZ.

Co ile robicie cytologię forum

Cytologię powinny robić przynajmniej raz na 6 miesięcy kobiety, które zaliczają się do grupy zwiększonego ryzyka zachorowalności na raka szyjki macicy, czyli te, u których na przykład w rodzinie nowotwór tego rodzaju już występował. Bardziej narażone są również kobiety zakażone wirusem HIV lub brodawczaka.

Co ile cytologia po 50

Kobietom po 50. roku życia zaleca się wykonywanie tego badania co rok.

Ile kosztuje cytologia

Cytologia jest tanim badaniem (kosztuje 50-85 zł) w zależności od miasta. Badania nie trzeba robić jej w prywatnym gabinecie.