Pytanie Rozwiązane

Czemu morze czarne

Ocena: 5/5

Morze Czarne (w starożytności: gr. … Nazwa pochodzi od siarczków (morze jest największym na świecie zbiornikiem wody beztlenowej) barwiących wodę na czarno.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Czemu morze czarne”…

Morze Czarne jezioro

Morze Czarne jest geologicznie młodym tworem. Prawdopodobnie jest pozostałością po wielkim Morzu Sarmackim. Pod koniec zlodowacenia północnopolskiego, kiedy połączenie z Morzem Śródziemnym było przerwane, na miejscu obecnego Morza Czarnego było słodkowodne jezioro zasilane wodami z topniejącego lądolodu.

Morze Czarne fauna

Pomimo to, Morze Czarne zachwyca bogactwem podwodnego świata, w którym żyją m.in. delfiny, morświny, delfiny butlonose, mniszki śródziemnomorskie (rodzaj foki), kraby, małże, ryby denne, płastugi, ryby babkowate i skaberowate, mugile, iglicznie, makrele, flądry, okonie i wiele innych.

Morze Czarne rekiny

10Czy wiesz, że nawet rekiny żyją w Morzu Czarnym? Na szczęście są to gatunki rekina, które nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Ten rekin preferuje zimną wodę, więc latem nie można go spotkać w pobliżu brzegu; 11Na Morzu Czarnym praktycznie nie ma niebezpiecznych dla ludzi zwierząt.

Morze Czarne temperatura

Nie trzeba się martwić o zbyt chłodny wiatr, czy też obfite opady śniegu. Ponadto średnia temperatura wody wynosi 11,4 °C, a Morze Czarne pełni rolę strażnika chroniącego przed zbliżającą się zimą.