Pytanie Rozwiązane

Czemu olej palmowy jest niezdrowy

Ocena: 5/5

Niestety, utwardzony tłuszcz palmowy ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. W oleju palmowym około 50% stanowią kwasy nasycone (dla porównania olej rzepakowy posiada ich zaledwie 7%). Ponadto, podczas utwardzania tworzą się szkodliwe tłuszcze trans, które zmieniają właściwości błon komórkowych.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Czemu olej palmowy jest niezdrowy”…

Czy olej palmowy jest zdrowy

surowy olej palmowyolej palmowy w czystej, nierafinowanej postaci to wartościowy produkt spożywczy, zawierający cenne składniki mineralne i witaminy. Mimo dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych nie zwiększa ryzyka rozwoju schorzeń układu krążenia.

Utwardzony olej palmowy w jakich produktach

Utwardzony olej palmowy znajduje się w wielu produktach spożywczych, które dobrze znamy: chipsy, batony, ciastka, margaryna (kto pamięta z dzieciństwa słynną margarynę Palma, którą mama dodawała do każdego ciasta?)

Olej palmowy w Nutelli

Do jego produkcji używa się oleju palmowego szkodliwego zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska. Dwie łyżki Nutelli zawierają 22 gramy tłuszczów trans pochodzących z oleju palmowego. To prawie dwa razy więcej niż w zwykłym maśle.

Prawda o oleju palmowym

Olej palmowy jest pozyskiwany z owoców palmy oleistej (Olejowiec gwinejski), jako produkt surowy jest całkiem zdrowy, zawiera karotenoidy, witaminę E, witaminę K, skwalen. Niestety w formie surowej nie uświadczymy go w prawie żadnym produkcie.

Olej palmowy zakazany

Olej palmowy może zostać zakazany w Polsce. … Po pierwsze olej palmowy jest szkodliwy dla zdrowia, bowiem jego nadmierne spożycie zwiększa cholesterol. Podwyższony cholesterol niesie za sobą m.in. miażdżycę czy choroby serca.

Olej palmowy produkcja

85% światowej produkcji oleju palmowego odbywa się w Indonezji i Malezji. Olej palmowy głównie wykorzystywany jest w produktach spożywczych, ale także w kosmetykach czy do produkcji biopaliw. WWF zachęca firmy do wybierania oleju palmowego z odpowiedzialnych źródeł oraz dołączenia do globalnego zrzeszenia firm – RSPO.