Pytanie Rozwiązane

Czemu ziewamy

Ocena: 5/5

Ziewanie – odruch polegający na wykonaniu głębokiego wdechu i wydechu związany ze zmęczeniem, brakiem pobudzenia lub potrzebą snu; występuje także podczas niedotlenienia oraz przy wybudzaniu się.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Czemu ziewamy”…

Ziewanie dlaczego jest zaraźliwe

Bezpośrednia przyczyna zaraźliwego ziewania może leżeć w neuronach lustrzanych, na przykład płata czołowego niektórych kręgowców, u których pod wpływem ekspozycji na bodziec od innych osobników tego samego gatunku (rzadko innych), dojdzie do aktywacji podobnych obszarów w mózgu.

Nadmierne ziewanie przyczyny

Niektórzy uważają nawet, że pierwsze ziewnięcie oznacza przełamanie kryzysu. Częste ziewanie jest charakterystyczne dla epilepsji, migreny, stwardnienia rozsianego i choroby morskiej, pojawia się po odstawieniu narkotyków lub rzuceniu palenia.

Co oznacza ziewanie podczas rozmowy

Mimo, że ziewanie jest zjawiskiem natury biologicznej niezależnym od naszej woli, to w towarzystwie może zostać odebrane jako objaw znudzenia, zniechęcenia, braku szacunku.

Nerwica ziewanie

Brak tchu i częste ziewanie to objawy zaburzeń lękowych (nerwicy) – towarzyszy im uczucie niepełnego oddechu lub jakby oddychanie niewystarczająco dotleniało organizm. Towarzyszące im szybkie męczenie się może oznaczać podwyższone ciśnienie tętnicze.

Ziewanie zaraźliwe

Odruch ziewania jest często opisywany jako zaraźliwy: osoba ziewająca może wywołać podobny odruch u drugiej. Jak jednak pokazały badania, nie dają się zarazić ziewaniem osoby, którym zostanie przyłożony do głowy zimny kompres (co wspiera teorię o chłodzeniu mózgu).