Pytanie Rozwiązane

Czy kurzajki są zaraźliwe

Ocena: 5/5

Kurzajki wywoływane są przez wirusa HPV. Wiele osób błędnie uważa, że skóra więzi w sobie wirusa, podobnie jak np. złapana w szklankę mucha. W związku z tym wirus nie może się wydostać poza warstwy skóry, a więc nie można zarazić kurzajkami innych osób.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Czy kurzajki są zaraźliwe”…

Kiedy kurzajką zaraża

Kurzajka, czyli brodawka wirusowa, jest zakaźna poprzez bezpośredni kontakt do momentu całkowitego jej ustąpienia. Każda izolacja zabezpiecza przed zakażeniem.

Kiedy kurzajka umiera

Pojedyncza kurzajka żyje zwykle 2-3 lata. Po tym czasie często znika, przed obumarciem może się jednak rozsiać albo zostać przeniesiona w inne obszary. Z tego względu kurzajki, nawet niepozorne, trzeba leczyć. Kurzajki różnią się opornością na leczenie w zależności od szczepu wirusa, który wywołał zakażenie.

Jak wygląda rdzeń kurzajki

rdzeń, który od początku daje dolegliwości bólowe. Kurzajka nie posiada rdzenia i z wyglądu jest chropowatą, szorstką, złuszczającą się tarczką z licznymi naczynkami krwionośnymi (czarne kropeczki). Cechą charakterystyczną jest to, że powstaje ona w różnych miejscach na stopie i zazwyczaj jest ich kilka.