Pytanie Rozwiązane

Czy sny mają znaczenie

Ocena: 5/5

Dzięki snom jesteśmy w stanie spojrzeć na niektóre sytuacje z innej strony. Robimy w nich też często rzeczy, na które nie zdecydowalibyśmy się na jawie. Stanowią więc one naszą inspirację. Dzięki wyobraźni jesteśmy w stanie stworzyć sobie inny, czasami lepszy świat.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Czy sny mają znaczenie”…

Czy sny się sprawdzają

– „Niezależnie od stanu w jakim jesteśmy, czy na jawie, czy w śnie, ciągle rozpracowujemy te same problemy” – twierdzi Deirdre Barrett, psycholog z Uniwersytetu Harvarda. W czasie snu możemy zatem odnaleźć rozwiązania łamigłówek dręczących nas na jawie.

Po co jest sen

Podczas snu następuje regeneracja całego organizmu, a przede wszystkim naprawianie uszkodzeń powstałych w mózgu w czasie czuwania. – Sen z punktu widzenia medycznego to po prostu wyłączenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego i jego odnowa na poziomie fizycznym.

Czy sny się spełniają

W czasie snu możemy zatem odnaleźć rozwiązania łamigłówek dręczących nas na jawie. Jak uważa Barrett, sny mogły wyewoluować w innym celu, jednak w tej chwili spełniają dwie funkcje – pomagają mózgowi “uruchomić sie ponownie” i rozwiązać problem. Wyjaśnianie znaczenia snów nie może uciec od odwołania do ewolucji.

Jak powstają sny

Obecnie uważa się, że za sny odpowiada hipokamp czyli obszar mózgu odpowiedzialny za emocje oraz pamięć . … Podczas nocnego snu ciało odpoczywa i regeneruje się, jednak mózg cały czas pracuje. I właśnie wtedy powstają senne wizje.