Pytanie Rozwiązane

Dlaczego bociany odlatują do ciepłych krajów

Ocena: 5/5

Ptakom nie przeszkadza niska temperatura, gdyż są na nią odporne. Problem pojawia się w momencie opadów śniegu. Wówczas zamarznięta, przykryta śniegiem ziemia uniemożliwia im żerowanie. Bociany aby przetrwać ten niesprzyjający okres lecą do Afryki, gdzie w czasie zimy mają dostatecznie dużo pokarmu.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego bociany odlatują do ciepłych krajów”…

Kiedy bociany odlatują do Afryki

Początek lipca to czas, kiedy młode bociany zaczynają opuszczać swoje gniazda. Okres ten potrwa do trzeciego tygodnia sierpnia, ale niewykluczone, że spóźnialscy rozpoczną samodzielne życie dopiero w pierwszych dniach września.

Dlaczego bociany odlatują do Afryki

Bociany aby przetrwać ten niesprzyjający okres lecą do Afryki, gdzie w czasie zimy mają dostatecznie dużo pokarmu. … Według naukowców jedną z przyczyn migracji bocianów jest zlodowacenie, które w przeszłości występowało na terenach lęgowych ptaków.

Jak długo bociany lecą do Afryki Wikipedia

Ich powrót trwa znacznie krócej, bo niespełna sześć tygodni. Głównym powodem pośpiechu jest chęć jak najszybszego dotarcia do gniazda. Przyrodnik zwrócił uwagę, że nie wszystkie bociany wrócą na wiosnę. _ Większość młodych, niedojrzałych płciowo osobników pozostaje w Afryce do około trzech lat.

Kiedy odlatują bociany 2020

Większość bocianów opuszcza Polskę w drugiej połowie sierpnia lub na początku września. Ptaki te kierują się na południe – część z nich spędzi zimę w Egipcie, ale co bardziej wytrwałe dolecą nawet do Republiki Południowej Afryki.

W jakich krajach gniazdują bociany

Bociany białe gniazdują w Europie, zachodniej Azji i na południu Afryki. O wyborze trasy decyduje rejon gniazdowania. Ptaki z Europy zachodniej lecą do Afryki przez Gibraltar (trasa zachodnia), a nasze i gniazdujące dalej na wschodzie i południu Europy przez cieśninę Bosfor w Turcji (trasa wschodnia).

Dlaczego bociany są pod ochroną

Ponadto bocian jest tak zwanym gatunkiem osłonowym. Oznacza to, że chroniąc jego tereny żerowiskowe i miejsca gniazdowania chroni się wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt nieznanych przeciętnemu człowiekowi. Odbywa się to bez ponoszenia dodatkowych nakładów.

Kiedy bociany odlatują do ciepłych krajów

Większość bocianów opuszcza Polskę w drugiej połowie sierpnia lub na początku września. Ptaki te kierują się na południe – część z nich spędzi zimę w Egipcie, ale co bardziej wytrwałe dolecą nawet do Republiki Południowej Afryki.

Gdzie odlatują bociany na zimę

Bociany aby przetrwać ten niesprzyjający okres lecą do Afryki, gdzie w czasie zimy mają dostatecznie dużo pokarmu.