Pytanie Rozwiązane

Dlaczego bociany przylatują do polski

Ocena: 5/5

Bociany wiedzą, że nie będą w stanie odchować tam młodych, dlatego każdego roku na wiosnę wracają do swoich miejsc lęgowych, na których jest w tym czasie dostateczna ilość pokarmu. … Według naukowców jedną z przyczyn migracji bocianów jest zlodowacenie, które w przeszłości występowało na terenach lęgowych ptaków.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego bociany przylatują do polski”…

Skąd bociany wiedzą gdzie lecieć

Ekspertka tłumaczyła także, że ptaki kierują się głównie instynktem, ale w czasie migracji korzystają także z „wiedzy” o długości dnia, kątów padania promieni słonecznych. – Ptaki potrafią też odczytywać pole magnetyczne – mówiła Gryplewska. Tłumaczyła też, co dzieje się z ptakami, które zgubią drogę.

Jak długo bociany lecą do Afryki Wikipedia

Ich powrót trwa znacznie krócej, bo niespełna sześć tygodni. Głównym powodem pośpiechu jest chęć jak najszybszego dotarcia do gniazda. Przyrodnik zwrócił uwagę, że nie wszystkie bociany wrócą na wiosnę. _ Większość młodych, niedojrzałych płciowo osobników pozostaje w Afryce do około trzech lat.

Ile kilometrów pokonują bociany

Podczas wędrówki przez Europę ptaki pokonują przeciętnie 150-200 km dziennie, z prędkością ok. 45 km/godzinę, ale zdarzają się przeloty na dwukrotnie dłuższych dystansach. Bociany lecą zwykle na wysokości 1000- 2500 m.

Kiedy bociany odlatują z Polski

Większość bocianów opuszcza Polskę w drugiej połowie sierpnia lub na początku września. Ptaki te kierują się na południe – część z nich spędzi zimę w Egipcie, ale co bardziej wytrwałe dolecą nawet do Republiki Południowej Afryki.

Gdzie zimują bociany

Bocian biały podejmuje co roku dalekie wędrówki, zimując w Afryce, od tropikalnej Afryki Subsaharyjskiej po Republikę Południowej Afryki na południu lub na subkontynencie indyjskim (podgatunek azjatycki).

Dlaczego bociany odlatują do ciepłych krajów

Ptakom nie przeszkadza niska temperatura, gdyż są na nią odporne. Problem pojawia się w momencie opadów śniegu. Wówczas zamarznięta, przykryta śniegiem ziemia uniemożliwia im żerowanie. Bociany aby przetrwać ten niesprzyjający okres lecą do Afryki, gdzie w czasie zimy mają dostatecznie dużo pokarmu.

Kiedy bociany odlatują do Afryki

Początek lipca to czas, kiedy młode bociany zaczynają opuszczać swoje gniazda. Okres ten potrwa do trzeciego tygodnia sierpnia, ale niewykluczone, że spóźnialscy rozpoczną samodzielne życie dopiero w pierwszych dniach września.