Pytanie Rozwiązane

Dlaczego bolą nerki

Ocena: 5/5

Ból nerek może występować z wielu powodów. Najczęściej są to: śródmiąższowe zapalenie nerek, torbiel nerki, kamica nerkowa, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek, kolka nerkowa, zastój moczu w nerce (wodonercze), nowotwór nerki oraz ból nerek po alkoholu.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego bolą nerki”…

Gdzie bolą nerki

Ból nerek (lub jednej nerki) odczuwany jest w jamie brzusznej z obu stron kręgosłupa, na wysokości odcinka lędźwiowego, czyli tam, gdzie nerki się znajdują. Z tego powodu często bywa mylony np. z bólem kręgosłupa wywołanym zmianami zwyrodnieniowymi lub atakiem rwy kulszowej.

Ból nerek jak złagodzić

Nie zalecam domowych sposobów na radzenie sobie z bólem nerek. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza, który zbierze wywiad, zbada pacjenta, ewentualnie wykona dalszą diagnostykę np. badanie krwi, moczu, USG nerek, w razie potrzeby skieruje do specjalisty i zdecyduje o leczeniu w oparciu o objawy towarzyszące.

Jak bolą nerki

Ból nerek zaczyna się z jednej strony – z lewej lub prawej, promieniuje do środka, rozprzestrzeniając się poziomo. W przypadku kręgosłupa, rozchodzi się on pionowo w stronę karku lub nóg. Pulsujący ból, przypominający kolkę, wywołujący gwałtowne ataki, spowodowany bywa uciskiem związanym z zatrzymaniem moczu.

Domowe sposoby na ból nerek

Ból nerek – jak sobie pomóc? Bardzo pomocne są domowe sposoby – na przykład picie ciepłej herbatki z żurawiny i ziół odkażających i rozkurczowych (nagietek, rumianek, mięta, krwawnik itp.). Przy bólu pęcherza bardzo skuteczne jest stosowanie Furaginum.