Pytanie Rozwiązane

Dlaczego boli dziąsło po wyrwaniu zęba

Ocena: 5/5

Ból po wyrwaniu zęba jest zupełnie naturalny – to bezpośredni efekt ekstrakcji zęba, w trakcie której dochodzi m.in. do podrażnienia okolicznych tkanek i nerwów. Zaczynamy odczuwać go zazwyczaj około godziny, dwóch po zabiegu, kiedy stopniowo ustępuje działanie środków znieczulających.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego boli dziąsło po wyrwaniu zęba”…

Zakażenie po wyrwaniu zęba objawy

Ekstrakcja zęba to zabieg chirurgiczny, po którym w jamie ustnej pozostaje rana, która może zostać zainfekowana. Powikłanie zakażeniem może się objawiać obrzękiem, bólem, przetoką z wydzieliną ropną, gorączką bądź suchym zębodołem (zębodół nie jest wypełniony skrzepem krwi, występuje silny ból i brzydki zapach).

Domowe sposoby na ból po wyrwaniu zęba

Warto zapytać o to jak skutecznie załagodzić ból po wyrwaniu zęba. Poleca się zmniejszanie nasilenia dolegliwości poprzez przyjmowanie ogólnodostępnych bez recepty środków uśmierzających ból na bazie np. ibuprofenu czy paracetamolu. Pomocne są również zimne okłady na policzek w okolicy loży po wyrwanym zębie.

Jakie tabletki przeciwbólowe po wyrwaniu zęba

Pacjenci by łagodzić ból po ekstrakcji zęba, mogą stosować leki przeciwbólowe z komponentą przeciwzapalną – niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Spośród NLPZ stosowanych doustnie można zastosować dostępne bez recepty leki z deksketoprofenem. Produkty lecznicze zawierające deksketoprofen to np. Dexak® i Dexak® SL.

Ból kości po wyrwaniu zęba

Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba to zabieg, podczas którego ingeruje się w strukturę dziąsła oraz kości. W związku z tym ból po wyrwaniu zęba jest zjawiskiem naturalnym. Kiedy jednak trwa dłużej niż 3 dni, może świadczyć o powstałych powikłaniach. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa.

Ból dziąsła po wyrwaniu zęba 6

Przeciętnie przyjmuje się, że ból po wyrwaniu zęba trwa około 2-3 dni i ustępuje stopniowo samoistnie. W tym okresie może również pojawić się ból sąsiednich zębów po ekstrakcji, zwłaszcza gdy stomatolog miał trudności z rozchwianiem zęba przed jego usunięciem podczas wykonywania ruchów ekstrakcyjnych.

Ból sąsiedniego zęba po wyrwaniu

By dentysta mógł dotrzeć do wyrywanego zęba oraz dokonać ekstrakcji, często „obrusza” sąsiednie zęby ze względu na brak przestrzeni między zębami. Taki ból można porównać do dyskomfortu po długotrwałym zaciskaniu zębów, np w czasie snu. Mija on zwykle po około dobie.

Ból kilka miesięcy po wyrwaniu zęba

Co oznacza ból kilka miesięcy po wyrwaniu zęba? Każdy incydent bólowy w okolicy po przeprowadzonej ekstrakcji zęba powinien skłonić do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Należy dokonać kontroli loży po usuniętym zębie. W tym celu niezwykle pomocne jest wykonanie badania obrazowego RTG.