Pytanie Rozwiązane

Dlaczego boli pięta od spodu

Ocena: 5/5

Ból pięty przy chodzeniu może mieć źródło w wielu schorzeniach, jak np.: zapalenie rozcięgna podeszwowego, choroba Haglunda, zespół kanału stępu czy neuropatia Baxtera. W każdym z tych przypadków kluczowa w procesie leczenia jest właściwa diagnostyka.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego boli pięta od spodu”…

Ból pięty pod spodem

Zapalenie powięzi podeszwowej jest najczęstszą przyczyną bólu dolnej części pięty, która często występuje u sportowców i personelu wojskowego, a także u osób prowadzących siedzący tryb życia. Bolące pięty po nocy są często pierwszym sygnałem ostrzegawczym.

Maść na ból pięty

Voltaren max, Dikloziaja, Ibuprom Sport żel, Ibalgin Sport, Olfen żel), czasami także tabletki przeciwbólowe (np. Apap, Ibuprom, Aspirin, Metafen, Nurofen).

Ból pięty po wstaniu z łóżka

Pacjent zgłaszający się do lekarza z powodu zapalenia rozcięgna podeszwowego odczuwa ból w okolicy pięty, bardziej po przyśrodkowej stronie. Ból ten nasila się przy stawianiu pierwszych kroków po wstaniu z łóżka, ale też po dłuższym staniu lub siedzeniu.

Ból pięty od kręgosłupa

Przykładowo zaczerwienienia, obrzęki i ból pięty podczas chodzenia mogą świadczyć o stanie zapalnym skóry z powodu nieodpowiedniego obuwia, z kolei przewlekły i silny ból w towarzystwie parestezji może wskazywać na problemy neurologiczne “od kręgosłupa”.

Ból pięty z tyłu

Jeżeli odczuwasz ból za piętą, być może cierpisz na zapalenie okolicy, w której ścięgno Achillesa dotyka kości piętowej (zapalenie kaletki ścięgna Achillesa). Przyczyną tego schorzenia jest często zbyt intensywne bieganie lub noszenie obuwia, które obciera lub wrzyna się w tylną część pięty.