Pytanie Rozwiązane

Dlaczego chleb na zakwasie jest kleisty

Ocena: 5/5

Ciasta nie trzeba wyrabiać tak długo jak pieczywa pszennego, wystarczy je dokładne wymieszanie. Tutaj uwaga: ciasto żytnie jest bardzo lepkie i klejące – to normalne. Wymieszane ciasto odstawić na 15-20 minut i po tym czasie ponownie je wyrobić. Teraz przystępujemy do formowania chleba.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego chleb na zakwasie jest kleisty”…

Chleb lepki w środku

Przyczyną takiego stanu wypieku może być zbyt krótkie wyrastanie ciasta, zbyt wysoka temperatura pieczenia lub złej jakości składniki. Zwykle jest to spowodowane zbyt dużą wilgotnością ciasta użytego do uformowania bochenka. Najprawdopodobniej chleb piekł się w zbyt niskiej temperaturze.

Wyrastanie chleba przez noc

Wystarczy wyrobić wieczorem ciasto, przełożyć je do formy i wstawić na noc do lodówki. Rano doprowadzamy krótko do temperatury pokojowej (niektórzy pomijają ten etap i też jest ok) i wstawiamy do rozgrzanego pieca, aby po chwili cieszyć się świeżo upieczonym chlebem.

Chleb zakalec czy można jeść

Choć zakalec to surowe ciasto, jego amatorów nie brakuje. Niektórzy obawiają się, że jedzenie zakalca szkodzi zdrowiu. Uspokajamy – zakalec nie jest szkodliwy, chociaż może być ciężkostrawny. Jeśli więc smakuje ci niewyrośnięte ciasto, możesz je jeść bez obaw o własne zdrowie.

Wyrastanie chleba na zakwasie w piekarniku

Piec rozgrzewamy do ok. 50 stopni i zmniejszamy temperaturę, zostawiamy zapalone „światło” i wstawiamy misę z przykrytym ciastem, uchylamy drzwiczki (ciasto musi oddychać). Ciasto powinno wyrastać tak długo, aż podwoi objętość, chyba, że inaczej jest to zaznaczone w przepisie.

Jak sprawdzić czy chleb się upiekł

Jeśli wykałaczka wbita w środek ciasta, w jego najwyższą część, jest po wyjęciu sucha – to znaczy, że ciasto się upiekło. Jeśli natomiast jest oblepiona wilgotnym ciastem – znaczy, że środek jest jeszcze surowy. Aby zrobić taką próbę, nie wyjmuj ciasta z piekarnika.

Dziura pod skórką chleba

Ta przykra niespodzianka spowodowana jest zwykle zbyt krótkim wyrastaniem końcowym chleba i zbyt szybkim rozpoczęciem pieczenia. Bardzo utrudnia krojenie, a zwykle jest wynikiem zbytniego pośpiechu i za szybkiego wyrastania ciasta (np. w za ciepłym piekarniku).