Pytanie Rozwiązane

Dlaczego czesto kicham

Ocena: 5/5

Kichanie najczęściej jest związane z przeziębieniem, które objawia się także katarem, kaszlem, bólem głowy, stanem podgorączkowym lub gorączką. Za przeziębienie przeważnie odpowiadają wirusy (rhinowirusy, adenowirusy, wirusy grypy i paragrypy), do których z czasem mogą dołączyć bakterie.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego czesto kicham”…

Częste kichanie u dziecka

Jedną z przyczyn, dość często występującą, jest alergia wziewna np. na kurz lub pyłki. Dlatego też, gdy niemowlak kicha wiele razy dziennie, należy pomyśleć, czy nie przebywa w zakurzonym pomieszczeniu lub za oknem nie ma pylących traw. Kichanie u dzieci jest też objawem przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych.

Co wywołuje kichanie

Kichanie jest następstwem podrażnienia delikatnej śluzówki nosa. Może do niego dojść w wyniku obecności w drogach oddechowych drobnoustrojów chorobotwórczych lub ciała obcego, np. w postaci paproszka lub pyłku. Częste kichanie może być również wywołane intensywnymi zapachami lub substancją chemiczną.

Ciągłe kichanie i kręcenie w nosie

Kichanie jest reakcją organizmu na podrażnienie błony śluzowej wewnątrz nosa. Jego przyczyną nie musi być jednak wyłącznie alergia. Ostre przyprawy i intensywne zapachy również powodują częste kichanie. Przyczyny mogą tkwić też w zanieczyszczeniach unoszących się w powietrzu, które wdychamy w domu lub w miejscu pracy.

Katar i kichanie po przebudzeniu

Pacjent uczulony na „kurz” skarży się na obfitą wydzielinę z nosa zwykle rano oraz na poranne serie kichania. Dość często dochodzi u tych osób do powikłań w postaci zapalenia zatok, zapalenia uszu lub nawracających zapaleń oskrzeli. Nieraz mówimy o rozpoznaniu przez leczenie.

Wodnisty katar i kichanie

Objawami nieżytu nosa są wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, uczucie zatkania nosa i świąd oraz kichanie, ustępujące samoistnie lub pod wpływem leczenia. Choroba może mieć postać okresową lub przewlekłą. Wodnista wydzielina i kichanie tzw. „salwami” jest typowym objawem alergicznego nieżytu nosa.