Pytanie Rozwiązane

Dlaczego dziecko się jąka

Ocena: 5/5

przyczyny psychologiczne – jąkanie może być objawem dziecięcej nerwicy, lęków lub ujawniać się w sytuacjach stresowych. U dzieci jąkanie może pojawić się po przeżyciu traumatycznych sytuacji np. wypadku, śmierci członka rodziny.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego dziecko się jąka”…

Jąkanie u dziecka 7 letniego

Rzadko występuje u dzieci po ukończeniu 7. roku życia. Jąkanie powstaje na skutek zaburzenia koordynacji ruchowej aparatu oddechowego, fonacyjnego oraz artykulacyjnego. Zakłócenia oddechowe przejawiają się braniem płytkiego wdechu i mówieniem na wydechu resztkami powietrza.

Jąkanie u dzieci na tle nerwowym

Najdłużej leczy się jąkanie na tle nerwowym. W tym przypadku konieczna jest psychoterapia. To zaburzenie swobodnego wypowiadania ma przyczynę w długotrwałych lękach dziecięcych. Dojście do przyczyny nerwicy, która powoduje jąkanie, czasami trwa długo, ale jąkanie jest wyleczalne.

Terapia jąkania dzieci

Leczenie jąkania u dzieci opiera się na terapii logopedycznej. Ta z kolei zakłada prowadzenie przez logopedę zarówno poradnictwa, jak i terapii rodziny oraz współpracy z nauczycielami. Poradnictwo polega na słuchaniu, identyfikowaniu problemu, a także na szukaniu rozwiązań.

Jąkanie u dziecka 5 letniego

Jąkanie u dzieci częściej występuje u chłopców, zazwyczaj w wieku 3–5 lat i zwykle ustępuje samoistnie. Rzadko występuje u dzieci po ukończeniu 7. roku życia. Jąkanie powstaje na skutek zaburzenia koordynacji ruchowej aparatu oddechowego, fonacyjnego oraz artykulacyjnego.