Pytanie Rozwiązane

Dlaczego jabłonka nie kwitnie

Ocena: 5/5

Chorobom zaburzającym kwitnienie i owocowanie często ulegają jabłonie. Niejednokrotnie atakuje je mączniak prawdziwy jabłoni, czyli choroba, która sprawia, że na wszystkich częściach drzewa zaobserwować można biały nalot przypominający mąkę. Wtedy też najsilniej porażone mączniakiem pąki nie rozwijają się.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego jabłonka nie kwitnie”…

Po ilu latach owocują jabłonie

Lubią rosnąć zarówno w lekkiej ziemi jak i w gliniastej glebie. Nie należy ich natomiast sadzić na miejscach, gdzie poprzednio rosły jabłonie. Dołek, który wykopujemy, żeby wsadzić drzewko powinien być dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Pierwsze owoce drzewa wydają po sześciu latach od momentu rozpoczęcia hodowli.

Jabłoń ozdobna nie kwitnie

Powodem braku kwiatów może być przede wszystkim przemarznięcie rośliny (pąków kwiatowych) zimą. Możliwe też, że roślina jest zawirusowana – jeśli to jest przyczyną, możemy nie doczekać się kwiatów.

Po ilu latach owocują drzewa owocowe

W pierwszym roku kwiaty trzeba oberwać, by nie dopuścić do ich zapylenia. Drzewko powinno wydać pierwsze owoce dopiero w 2-3 roku po posadzeniu.

Jak zmusić drzewo do owocowania

Jednak są też czynniki odpowiedzialne za owocowanie drzew, na które możesz mieć wpływ. Jest to właściwa pielęgnacja roślin sadowniczych, ochrona przed chorobami i szkodnikami, oraz zapewnienie sąsiedztwa zapylaczy.

Dlaczego drzewa nie owocują

Jedną z najczęstszych przyczyn, dlaczego drzewa nie owocują, są zaburzenia we wzrośnie roślin. Mogą one dotyczyć zarówno zbyt słabego, jak i zbyt intensywnego wzrostu. Jeśli drzewko owocowe rośnie powoli, nie jest w stanie wytwarzać pąków kwiatowych i zawiązywać owoców.

Dlaczego morela nie owocuje

Morela jest również bardzo wrażliwa na przymrozki. Kwiaty zazwyczaj zaczynają wykształcać się wczesną wiosną – od marca do kwietnia. W Polsce jednak potrafią zdarzać się jeszcze wtedy przymrozki, które są w stanie zniszczyć kwiaty. Może to być przyczyną tego, że nasza morela nie owocuje.