Pytanie Rozwiązane

Dlaczego jadwiga śląska została świętą

Ocena: 5/5

Wybrała ubóstwo i pomoc najbardziej potrzebującym. Choć urodziła się w Bawarii, została patronką Polski i Śląska. Lista jej cnót jest tak długa, że patronuje już narzeczonym, uchodźcom, pokojowi, a ostatnio pojednaniu polsko-niemieckiemu. Ale przede wszystkim Trzebnicy, miastu jej życia.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego jadwiga śląska została świętą”…

św. jadwiga śląska ciekawostki

Urodziła się około roku 1180. Do jej małżeństwa doszło około roku 1192, a w roku 1201, po śmierci teścia, została księżną wrocławską i opolską. Wspierała męża, a gdy ten w 1229 roku został porwany przez jednego z przeciwników, Konrada mazowieckiego, osobiście wynegocjowała warunki jego zwolnienia.

św. jadwiga śląska jest patronką

Jadwiga Śląska (ur. między 1174 a 1178, zm. 1243) – patronka Śląska, jałmużniczka, patronka pojednania polsko-niemieckiego. Należy do najpopularniejszych świętych w Polsce, zwłaszcza na Śląsku, ale także w Austrii, Czechach, Niemczech, na Węgrzech oraz we Francji.

św. jadwiga śląska życiorys

Jadwiga Śląska, niem. Hedwig von Andechs, Hedwig von Schlesien (ur. … 14/15 października 1243 w Trzebnicy) – święta Kościoła katolickiego, żona Henryka I Brodatego, księcia wrocławskiego, matka Henryka II Pobożnego, córka hrabiego Bertolda VI von Andechs, księcia Meranii, fundatorka kościołów i klasztorów.