Pytanie Rozwiązane

Dlaczego juka nie kwitnie

Ocena: 5/5

Najlepsze dla niej jest stanowisko osłonięte od wiatru, jednak dobrze nasłonecznione. Najczęściej juki zakwitają po 3-4 latach. Powodem braku kwitnienia może być zbyt wilgotne, zimne podłoże albo brak słońca. Zdarza się jednak, że na kwiat trzeba czekać nawet 10-11 lat bez wyraźnej przyczyny.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego juka nie kwitnie”…

Nawóz do juki ogrodowej

Jednocześnie bylina ta preferuje alkaliczny (zasadowy) odczyn gleby. Warto utrzymywać go odkwaszając podłoże dolomitem lub kredą nawozową. Jako nawóz pod jukę dobrze sprawdzi się także popiół drzewny. Dzięki temu zapewnimy juce glebę odpowiednio zasobną w wapń.

Juka ogrodowa po przekwitnięciu

Juka po kwitnieniu zamiera, a pozostają wokół niej młode rośliny, które rozrastają się i zasłaniają miejsce po roślinie macierzystej. Pęd przekwitłego kwiatostanu można przyciąć nisko przy ziemi, bo schnie i wygląda nieestetycznie, ale trzeba zaopatrzyć się w ostre solidne narzędzie (piłę), bo jest bardzo twardy.

Juka ogrodowa rozmnażanie

Oczywiście najprostszym sposobem rozmnożenia juki jest jej podział na mniejsze części. Wiosną tworzymy sadzonki, rany powstałe przy tej okazji zabezpieczamy preparatem grzybobójczym – podobnie robimy u świeżo pobranych części rośliny. Nowe sadzonki wsadzamy do ziemi, przycinamy liście i podlewamy.

Czy juka domowa kwitnie

Wytwarza odrosty korzeniowe. Niestety w naszych warunkach klimatycznych nie zakwita. Istnieje możliwość doprowadzenia rośliny do kwitnienia, jednak tylko w warunkach szklarniowych. Jeśli się to uda, to i tak roślina nie wyda owoców.

Juka ogrodowa kiedy kwitnie

Juka ogrodowa kwitnie po 2-3 latach od posadzenia i wówczas od czerwca do sierpnia możemy się cieszyć jej pięknymi kwiatostanami.