Pytanie Rozwiązane

Dlaczego mam odstające sutki

Ocena: 5/5

Ma ona związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie, czasami dochodzi bowiem do zwiększenia się poziomu estradiolu (czyli żeńskiego hormonu płciowego) w stosunku do męskiego hormonu, jakim jest testosteron. Ten rodzaj ginekomastii zazwyczaj ustępuje samoistnie w przeciągu kilku lub kilkunastu miesięcy.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego mam odstające sutki”…

Prawidłowy wygląd brodawki sutkowej

Brodawka sutkowa (potocznie zwana sutkiem) to stożkowaty lub cylindryczny element, położony w centralnej części wspomnianej otoczki, skierowany nieco ku górze i do boku. Skóra brodawki sutkowej jest nieregularna, nieznacznie pofałdowana, w kolorze otoczki (może różnić się nieco nasyceniem).

Czy ginekomastia znika

W przypadku ginekomastii idiopatycznej istnieje możliwość zabiegu operacyjnego, w przebiegu którego dochodzi do usunięcia nadmiernej ilości tkanki gruczołowej, zabieg taki jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Ginekomastia fizjologiczna nie wymaga w ogóle leczenia i z czasem ustępuje ona samoistnie.

Dlaczego sutki stają u mężczyzn

Pojawia się ona u chłopców w wieku nastoletnim, w wyniku zwiększonej produkcji estradiolu (hormonu płciowego o charakterystyce steroidowej) w stosunku do produkcji testosteronu. Na skutek takiego stanu rzeczy dochodzi do przerostu sutka, co często stanowi dla młodych mężczyzn problem estetyczny.

Jak zmniejszyć sutki

Na czym polega zabieg zmniejszenia średnicy otoczki sutka? Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru tkanki otoczki sutka. Cięcie przeprowadzane jest w obrębie otoczki, tak, aby powstałe blizny z czasem stały się niewidoczne. Zabieg trwa około 1 godziny i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Ginekomastia guzki

Pierwszą oznaką ginekomastii jest zazwyczaj wyczuwalny guzek za otoczką brodawki sutkowej. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli wyczuwasz taki guzek, masz opuchnięte, bardzo wrażliwe lub bolesne piersi. Umów się na wizytę również wtedy, gdy z jednej lub dwóch brodawek wydobywa się wydzielina.