Pytanie Rozwiązane

Dlaczego mdleje przy pobieraniu krwi

Ocena: 5/5

Dlaczego? Ponieważ podnosi ciśnienie tętnicze, a musi ono znacząco spaść, by doprowadzić do omdlenia. Od tej reguły istnieje jeden wyjątek – właśnie lęk przed widokiem krwi (także przed pobieraniem krwi, widokiem ran itp.), nazywany jest hemofobią.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego mdleje przy pobieraniu krwi”…

Jak nie zemdleć przy pobieraniu krwi

nie bój się, żeby zemdleć to trzeba „sobie na to zasłużyć”. Przed przyjściem zjedz lekkie śniadanie np. bułkę z dżemem i koniecznie dobrze „się nawodnij” – min. 1-1,5l płynów!

Hemofobia przyczyny

Jako przyczynę powstawania takiego lęku podaje się przykre wydarzenie z przeszłości związane z przedmiotem fobii. Czasem dolegliwości są tak zintensyfikowane, że utrudniają codzienne funkcjonowanie, jak choćby wykonanie badań. Lęki mogą być bardzo nasilone lub łagodne, mogą dotyczyć własnej lub cudzej krwi.

Hemofobia a hematofobia

Przypadłość, na którą takie osoby mogą cierpieć, dotyczy kilku procent ludzi. Jej nazwa to hemofobia (hematofobia, hemafobia). Fobie to zaburzenia polegające na odczuwaniu lęku przed określonymi sytuacjami bądź przedmiotami.

Omdlenie na widok ran

Jakie są objawy hemofobii? Osoba cierpiąca na to zaburzenie na widok krwi najpierw odczuwa niepokój, wali jej serce, jakby znalazła się w sytuacji zagrożenia, a potem nagle następuje spadek ciśnienia krwi, spowolnienie akcji serca, w rezultacie często dochodzi do omdlenia.

Hematofobia leczenie

Najbardziej skutecznym leczeniem są różnego rodzaju psychoterapię, jak np. terapia behawioralna. Zastosowanie mają również: hipnoza, farmakologia, terapie z zastosowaniem specjalnych programów komputerowych. Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne.

Złe samopoczucie po pobraniu krwi

Jednorazowe oddanie krwi (około 450 ml) to utrata 8-10% całkowitej objętości krwi krążącej. U większości krwiodawców adaptacja organizmu po oddaniu krwi następuje szybko, ale czasami dawca może poczuć się źle i przez jakiś czas odczuwać skutki donacji w postaci zawrotów głowy, złego samopoczucia czy nawet omdlenia.