Pytanie Rozwiązane

Dlaczego nie włącza się wentylator chłodnicy

Ocena: 5/5

Za włączanie wentylatora odpowiada najczęściej termowłącznik, czyli prosty czujnik, który pod wpływem określonej temperatury zamyka obwód elektryczny. … Jeżeli zaś się nie włączy, oznacza to, że termowłącznik może być sprawny, a awarii uległ silnik lub obwód elektryczny.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego nie włącza się wentylator chłodnicy”…

Przy jakiej temperaturze włącza się wentylator chłodnicy

gdy rozgrzewasz auto w zimę) może przytrafić się również przy niskich temperaturach, dlatego wentylator musi być sprawny cały rok! Nie ma konkretnej temperatury, która ustala włączanie się wiatraka. Odpowiada za to czujnik, który sam ocenia potrzebę jego pracy.

Kiedy włącza się wentylator chłodnicy

W większości samochodów wentylator włącza się tylko przy rozgrzanym silniku i tylko wtedy, gdy chłodnica nie jest w stanie samodzielnie odprowadzić odpowiednich ilości ciepła. … Obawy powinna w nas wzbudzić ciągła praca wentylatora, hałaśliwa praca wentylatora, jak również jego uruchamianie się przy zimnym silniku.

Jak sprawdzić wentylator chłodnicy

W tym celu należy uruchomić silnik, odczekać, aż płyn chłodzący nagrzeje się do temperatury 80-95°C i sprawdzić, czy wentylator się włączył. Jeśli wentylator się nie włącza, wymień czujnik temperatury płynu chłodzącego.

Dlaczego włącza się wentylator chłodnicy na zimnym silniku

Wentylator, który włącza się przy zimnym silniku i pracuje cały czas w trakcie jazdy, to wbrew pozorom dość powszechny problem. … Wymusza on intensywny przepływ powietrza przez rdzeń chłodnicy poprzez zasysanie powietrza (wentylator jest bowiem umieszczony w z tyłu chłodnicy, od strony silnika).

Jazda bez wentylatora chłodnicy

Jeżeli temperatura silnika zacznie niebezpiecznie rosnąć, natychmiast przerwać jazdę, włączyć światła awaryjne i podnieść maskę, aby uwolnić nagromadzone pod nią gorące powietrze. NIE ODKRĘCAĆ KORKA WLEWU CHŁODNICY. Po kilku sekundach wyłączyć silnik i poczekać, aż prawie zupełnie ostygnie.