Pytanie Rozwiązane

Dlaczego niemowlę płacze po kąpieli

Ocena: 5/5

Przyczyną płaczu dziecka w kąpieli mogą być zbyt duże różnice temperatur między otoczeniem a wodą. Niektóre dzieci są na to bardzo wyczulone, dlatego po rozebraniu należy szybko (jednak nie gwałtownie!) wkładać je do wanienki. Maluszek może też płakać, gdy woda w wanience jest za chłodna, albo z powodu tego…

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego niemowlę płacze po kąpieli”…

Wieczorny płacz niemowlaka

Noworodek płacze wieczorem, jego marudzenie może mieć charakter cykliczny i trochę uspokaja się podczas noszenia, kołysania, jednak za chwilę znowu zaczyna płakać. Maluch uspokaja się dopiero, gdy zasypia. Zaś amerykański pediatra – dr Harvey Karp – twierdzi, że płacz noworodka to skutek przedwczesnego porodu.

Jak długo kąpać niemowlaka

Trzeba pamiętać, że dziecko nie może zbyt długo przebywać w wodzie (najwyżej kilkanaście minut), a jej temperatura nie powinna przekraczać 36 ℃. Jeśli dziecko płacze po kąpieli, być może potrzebuje czasu, aby przywyknąć do zabiegów pielęgnacyjnych. Warto wtedy sprawdzić, czy woda nie jest dla malca za gorąca.

Histeryczny płacz niemowlaka

Czasami histeryczny płacz niemowlaka oznacza, że dziecko się czegoś przestraszyło. Naukowcy natomiast twierdzą, że niektóre niemowlaki w ten sposób starają się radzić ze stresem, jaki przeżyły podczas porodu, czy przez jaki przechodziła matka w czasie ciąży.