Pytanie Rozwiązane

Dlaczego noworodek płacze

Ocena: 5/5

Płacząc, maluszek próbuje dać znać, że się nudzi – zwraca w ten sposób na siebie uwagę rodzica. Nie jest to głośny i intensywny płacz, ale raczej marudzenie czy popłakiwanie. Wtedy przeważnie wystarczy zmienić pozycję, w jakiej leży lub podać mu zabawkę. To płacz bardzo podobny do tego spowodowanego zmęczeniem.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego noworodek płacze”…

Noworodek ciągle płacze i nie śpi

Weź go wtedy na ręce, ponoś, pomasuj brzuszek i daj mu herbatkę antykolkową albo przyłóż do brzuszka ciepły okład. Jeśli jednak dziecko rozpaczliwie płacze i nie daje się uspokoić, wezwij lekarza, bo może to być sygnał, że dzieje się coś niedobrego.

Nagły histeryczny płacz niemowlaka

Czasami histeryczny płacz niemowlaka oznacza, że dziecko się czegoś przestraszyło. Naukowcy natomiast twierdzą, że niektóre niemowlaki w ten sposób starają się radzić ze stresem, jaki przeżyły podczas porodu, czy przez jaki przechodziła matka w czasie ciąży.

Wieczorny płacz niemowlaka

Noworodek płacze wieczorem, jego marudzenie może mieć charakter cykliczny i trochę uspokaja się podczas noszenia, kołysania, jednak za chwilę znowu zaczyna płakać. Maluch uspokaja się dopiero, gdy zasypia. Zaś amerykański pediatra – dr Harvey Karp – twierdzi, że płacz noworodka to skutek przedwczesnego porodu.

Płacz niemowlaka ze zmęczenia

Kiedy dziecko jest senne i zmęczone, czasami ma problemy z zasypianiem, dlatego staje się rozdrażnione i płacze. Potrzebuje wtedy tylko uspokojenia i utulenia do snu.