Pytanie Rozwiązane

Dlaczego osteoporoza po menopauzie

Ocena: 5/5

Dlaczego tak się dzieje? Gdy estrogenu jest za mało, następuje cały szereg reakcji, które skutkują obniżeniem masy kostnej. Kości kobiety po menopauzie stopniowo tracą wapń, który jak wiadomo jest ich podstawowym budulcem. Z powodu braku wapnia kości stają się więc bardziej podatne na złamania.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego osteoporoza po menopauzie”…

Co boli przy menopauzie

Wiele kobiet często zastanawia się, dlaczego boli je brzuch w menopauzie. Objaw ten, podobnie jak obrzęk i ból piersi, czy też ból pleców, związany jest z wahaniami hormonalnymi – niedoborem estrogenu oraz nadmiernym uwalnianiem gonadotropin przysadkowych.

Wzdęty brzuch w okresie menopauzy

Badania pokazały, że za to zjawisko może być odpowiedzialny estrogen, a raczej jego niedobór. U kobiet w czasie menopauzy spada jego produkcja, jednocześnie wiele z nich narzeka, że w tym czasie zaczyna się problem z otyłością brzuszną.

Wapń w menopauzie

Podczas menopauzy kobiety powinny przyjmować od 1000 do 1500 mg wapnia dziennie. Wapń dba nie tylko o mocne kości, ale także zapobiega innym chorobom okresu klimakterium, takim, jak na przykład nadciśnienie tętnicze czy choroby serca. Dzięki odpowiedniej dawce wapnia można też zadbać o niski poziom tłuszczów we krwi.

Menopauza a bóle stawów

Wiele kobiet w trakcie menopauzy skarży się na bóle kości i stawów. Nie wolno lekceważyć tych objawów, gdyż mogą one oznaczać pojawienie się osteoporozy.

Menopauza a reumatyzm

Kobiety, które przechodzą menopauzę wcześniej (ok. 45 roku życia, podczas, gdy średni wiek menopauzy to 51 lat) mają większe ryzyko zachorowania na RZS w najbliższych dziesięciu latach. Istnieją obecnie liczne doniesienia , że stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) zmniejsza aktywność RZS.

Bóle stawów biodrowych a menopauza

Wiele kobiet w trakcie menopauzy skarży się na bóle kości i stawów. Nie wolno lekceważyć tych objawów, gdyż mogą one oznaczać pojawienie się osteoporozy.

Estrogeny a bóle stawów

Dolegliwości bólowe stawów u kobiet zwykle nasilają sie w okresie postmenopauzalnym. Przypuszcza się, że może to mieć związek z niedoborem estrogenów. Dotychczasowe badania obserwacyjne dotyczące wpływu suplementacji estrogenowej na bóle stawów dają sprzeczne rezultaty.