Pytanie Rozwiązane

Dlaczego piecze zgaga

Ocena: 5/5

Zgagą nazywamy nieprzyjemne pieczenie w okolicach przełyku i mostka. Jego przyczyną jest refluks żołądkowo-przełykowy, czyli cofanie się soków żołądkowych do przełyku.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego piecze zgaga”…

Zgaga po wszystkim co zjem

O czym świadczy zgaga po posiłku? Zgaga może być objawem choroby refluksowej przełyku, zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej żołądka. Najlepiej zrobić gastroskopię, aby potwierdzić to rozpoznanie i wykluczyć inne choroby żołądka i przełyku, także nowotworowe.

Zgaga — przyczyny

Główną przyczyną występowania zgagi jest rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku – mięśnia oddzielającego przełyk od żołądka. Prawidłowo funkcjonujący zwieracz kurczy się po przejściu połkniętego pokarmu przez przełyk i w ten sposób odcina pożywieniu drogę powrotną.

Długo utrzymująca się zgaga

Przyczyną zgagi może być także przepełnienie żołądka lub pospieszne, a tym samym niedokładne, przeżucie pokarmu. Na zgagę zwłaszcza uskarżają się osoby: z przepukliną rozworu przełykowego; z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy (towarzyszy im pieczenie, nudności i ból, szczególnie na czczo lub przed jedzeniem.

Zgaga w nocy

Najpowszechniejszą jest spożywanie produktów, które zwiększają produkcję kwasu żołądkowego, a co za tym idzie wywołują refluks. U pacjentów występuje też zgaga polekowa. Kolejną przyczyną zgagi w nocy może być choroba refluksowa spowodowana niewydolnością lub uszkodzeniem dolnego zwieracza przełyku.