Pytanie Rozwiązane

Dlaczego plastik jest zły

Ocena: 5/5

Plastikowe odpady przenikają do ziemi za- truwając ją toksynami. Trafiają też do wód. W morzach i oceanach każdego roku przy- bywa ich aż 8 milionów ton. Zwierzęta mylą drobne cząsteczki plastiku z pokarmem, co przyczynia się do ich chorób i śmierci.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego plastik jest zły”…

Dlaczego plastik jest szkodliwy dla środowiska

Plastik wpływa także na choroby raf koralowych, wszelkich ryb i owoców morza. Ryzyko chorób raf koralowych wzrasta z 4% do aż 89% po kontakcie z tworzywami sztucznymi znajdującymi się w morskich wodach. Praktycznie każda ryba jaką zjadamy zawiera w sobie mikrocząstki pochodzące z plastiku. Większe odpady np.

Kiedy plastik stał się popularny

Moda na plastik pojawiła się jednak dużo wcześniej. Pierwsze tworzywa sztuczne znajdowały zastosowanie w latach 20. i 30. XX wieku.

Ciekawostki o plastiku

Rocznie na całym świecie zużywa się około 500 miliardów toreb plastikowych. Każdego dnia jednorazowo używanych jest milion reklamówek. Plastik rozkłada się od 500 do 1000 lat. Miliony ton plastiku można znaleźć w strefie konwergencji, stanowiących około 40% powierzchni oceanów na świecie.

Dlaczego warto ograniczyć plastik

Według przewidywań ekspertów, do 2050 roku w oceanach znajdziemy więcej plastiku niż ryb. W ciągu roku zużywa się ponad 330 mld m3 litrów wody wyłącznie do produkcji plastikowych opakowań. Te liczby i informacje mogą zaskakiwać, dlatego warto pomyśleć o zmianach w swoim życiu i znacznym ograniczaniu plastiku.