Pytanie Rozwiązane

Dlaczego po każdym posiłku mam rozwolnienie

Ocena: 5/5

Dlaczego po jedzeniu może się pojawić biegunka? Częstą przyczyną biegunki po jedzeniu jest skażenie wody lub żywności patogenami wywołującymi zatrucie pokarmowe. Do czynników ryzyka należy także nieodpowiednia higiena, a także niektóre przewlekłe dolegliwości układu pokarmowego.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego po każdym posiłku mam rozwolnienie”…

Bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka

Bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka często są objawami zatrucia pokarmowego. W tym przypadku dodatkowe symptomy to ból i wzdęcia. Bulgotanie w brzuchu i biegunka mogą być także spowodowane innymi dolegliwościami żołądkowymi, takimi jak alergie czy nietolerancje pokarmowe (głównie nietolerancja laktozy).

Przewlekła biegunka stresową

Stres ma również szkodliwy wpływ na żołądek. Pod wpływem adrenaliny żołądek wydziela większe ilości kwasów trawiennych, na które wrażliwa staje się błona śluzowa. Ponadto, pod wpływem działania kwasów trawiennych dochodzi do skurczów jelit, czego konsekwencją jest pojawienie się biegunki i bólów brzucha.

Biegunka po jedzeniu jak leczyć

Zaleca się uzupełnianie elektrolitów i picie dużej ilości wody, a także spożywanie lekkostrawnych posiłków, które nie spowodują nasilenia się dolegliwości.

Przewlekła biegunka u osób starszych

Biegunka u starszej osoby może być objawem różnych groźnych schorzeń. Najczęstszymi przyczynami są zatrucia pokarmowe (bakteryjne lub wirusowe), nietolerancja laktozy, osłabienie perystaltyki jelit czy powikłania cukrzycowe. Wśród innych przyczyn możemy wyróżnić nawet chorobę nowotworową, taką jak rak jelita grubego.

Biegunka 2 godziny po posiłku

Częstą przyczyną biegunki po jedzeniu jest skażenie wody lub żywności patogenami wywołującymi zatrucie pokarmowe. Do czynników ryzyka należy także nieodpowiednia higiena, a także niektóre przewlekłe dolegliwości układu pokarmowego.

Biegunka po zjedzeniu czegoś tłustego

Biegunka po tłustych i mlecznych posiłkach może wynikać ze złej tolerancji, a nie z niedoboru lipazy trzustkowej. Właściwym sposobem postępowania jest unikanie tych pokarmów i stosowanie leków objawowych.