Pytanie Rozwiązane

Dlaczego proste włosy zaczęły się kręcić

Ocena: 5/5

Odpowiednia pielęgnacja to klucz do pięknych loków. Odwróćmy na chwilę tę sytuację. Posiadaczki pasm prostych niekiedy sygnalizują, że ich kosmyki zaczynają się delikatnie kręcić pod wpływem wilgoci. Rzeczywiście wilgoć niejako „wydobywa” skręt z naszych włosów.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego proste włosy zaczęły się kręcić”…

Hormony a kręcenie się włosów

W procesie łysienia androgenowego u kobiet bierze również udział kortyzol – hormon stresu. Badania naukowe wykazały zależność, z której wynika, że im wyższy poziom tego hormonu we krwi, tym mniej włosów na głowie. Wysoki poziom kortyzolu może uszkadzać macierz włosa. Niski poziom również źle wpływa na kondycję włosów.

Dlaczego włosy zaczynają się kręcić

Według naukowców z Queensland Institute of Medical Research (Australia) za kręcone włosy odpowiada gen o nazwie trichohyalin. Ma on sprawiać, że we włosach dochodzi do zakłócenia równowagi aminokwasów i tym samym pasma zaczynają się kręcić.

Co powoduje kręcenie się włosów

Skręt rodzi się głęboko w skórze głowy z zakrzywionej cebulki i przybiera kręty kształt z powodu nieregularnie rozprowadzonej keratyny, budulca włosów. Chociaż wszystkie włosy są biologicznie takie same, kręcone włosy mają charakterystyczne cechy, które wymagają innego podejścia do pielęgnacji.

Włosy zaczęły się kręcić

cebulki. Cebulki o nieregularnej budowie „generują” włosy „niesymetryczne” – czyli kręcone. I tutaj właśnie tkwi odpowiedź w tym, dlaczego włosy się kręcą. W poszczególnych warstwach włosów kręconych pojawiają się naprężenia, wskutek czego włosy zaczynają się kręcić.

Jak zmusić włosy do kręcenia

Niezwykle istotne przy kręceniu włosów jest ustawienie lokówki, a także sposób wydzielania kosmyków. Najłatwiej uzyskać skręt trzymając lokówkę pionowo, wydzielając mniejsze kosmyki i kręcąc włosy w kierunku od twarzy do karku. Pasmo jest odpowiednio nakręcone, jeśli po dotknięciu czujemy, że jest gorące.