Pytanie Rozwiązane

Dlaczego robi sie jeczmien pod okiem

Ocena: 5/5

Jęczmień to ropień wywoływany przez bakterie, które dostają się do błony śluzowej np. przez zatarcie powieki brudnymi dłońmi. Również przebywanie w oparach dymu papierosowego oraz środków chemicznych zwiększa ryzyko pojawienia się jęczmienia.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego robi sie jeczmien pod okiem”…

Czy jęczmień jest zaraźliwy

Bakteria wywołująca jęczmień występuje w nosie, może więc być z łatwością przekazywana poprzez pocieranie najpierw nosa, a następnie oka. Warto wiedzieć, że jęczmień jest zaraźliwy, dlatego niewskazane jest dzielenie poduszki, pościeli, narzuty, ręcznika czy kosmetyków z zakażoną osobą.

Gradówka pod okiem

Gradówka to niewielkich rozmiarów niebolesny guzek wypełniony galaretowatą, krwisto-ropną mazią. Może pojawić się zarówno w obrębie górnej jak i dolnej powieki. Zazwyczaj dotyczy jednego oka i towarzyszy jej widoczne zaczerwienienie spojówki oraz obrzęk powiek. Jest wynikiem przewlekłego stanu zapalnego (jęczmienia).

Jęczmień na oku wyciskanie

Przede wszystkim nie można próbować wyciskać jęczmienia – może to doprowadzić do zapalenia tkanki oczodołu. Podczas zakażenia należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych i najlepiej pozbyć się tuszu do rzęs – jeśli był stosowany bezpośrednio przed wystąpieniem jęczmienia, może być siedliskiem bakterii.