Pytanie Rozwiązane

Dlaczego robi sie lupiez

Ocena: 5/5

Przyczyną łupieżu jest inwazja drożdżopodobnych grzybów Malassezia (Pityrosporum ovale). Bytują one na skórze każdego człowieka, zazwyczaj nie czyniąc mu krzywdy. Czasem jednak zaczynają się gwałtownie mnożyć i zaburzają równowagę ekosystemu jakim jest skóra.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego robi sie lupiez”…

Sucha skóra głowy czy łupież

Sucha skóra głowy może przypominać łupież poprzez białe sypiące się płatki. Jednak te objawy są inne niż w przypadku łupieżu – sypiący się naskórek jest mały, delikatny, suchy, natomiast przy łupieżu wilgotny, na głowie tworzą się łuski. W przypadku suchej skóry leczenie przeciwłupieżowe nie przynosi więc rezultatu.

Łupież po umyciu włosów

Łupież bardzo często jest również konsekwencją nieodpowiedniej pielęgnacji skóry głowy: nadużywania kosmetyków stylizujących i koloryzujących, źle dobranego szamponu, niewystarczającego spłukiwania szamponów i odżywek do włosów, przegrzewania skóry głowy suszarkami, prostownicami, elektrycznymi wałkami do włosów czy …

Witaminy na łupież

Niezwykle ważnym elementem w procesie pozbywania się łupieżu jest przyjmowanie witamin, które korzystnie wpływają na skórę i włosy. Są to przede wszystkim witaminy z grupy B, witamina A oraz E. Proces usuwania łupieżu warto więc wspomagać przez spożywanie potraw bogatych w składniki mineralne.

Domowe sposoby na łupież

Ocet jabłkowy na łupież działa ponadto w formie peelingu, który przygotowuje się z sodą oczyszczoną. Jedną jej łyżkę miesza się z łyżką octu jabłkowego i nanosi taką papkę bezpośrednio na skórę głowy. Po wsmarowaniu należy ją pozostawić na około pięć minut, a następnie potrzeć skórę i dokładnie spłukać.

Łupież tłusty: leczenie

Leczenie łupieżu tłustego opiera się na używaniu specjalnych szamponów i płynów, które można kupić w aptece. Dodatkowo kuracja może być wspierana lekami doustnymi. Preparaty o działaniu miejscowym mają ułatwić złuszczanie się naskórka i usuwanie warstwy rogowej, ograniczyć wydzielanie sebum, działać przeciwgrzybicznie.