Pytanie Rozwiązane

Dlaczego same wychodzą siniaki

Ocena: 5/5

Anemia związana jest z niedoborem żelaza lub witaminy B12. Te dwie substancje są czynnikami krwiotwórczymi. Ich niedobór prowadzi do spadku poziomu hemoglobiny, czerwonych krwinek i płytek krwi, a co za tym idzie do zaburzeń krzepliwości. Konsekwencją są pojawiające się na ciele bez wyraźnego powodu siniaki.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego same wychodzą siniaki”…

Samoistne siniaki na nogach

Jeśli mamy wrażenie, że siniaki tworzą się na naszym ciele bez żadnej wyraźnej przyczyny (nie powstały w wyniku urazu), może to świadczyć o zaburzeniach krzepnięcia krwi. Ta wada może może wynikać z niedoboru czynników krzepnięcia lub nieprawidłowego funkcjonowania ścian naczyń krwionośnych albo płytek krwi.

Samoistne siniaki

Samoistne siniaki i krwawienie niespowodowane żadnymi urazami mogą sygnalizować choroby wątroby – pierwotna żółciowa marskość wątroby objawia się m.in. skłonnością do powstawania siniaków na całym ciele, szczególnie na kończynach dolnych, na których dodatkowo występuje obrzęk.

Samoistne siniaki na udach

Zapalenia małych i średnich naczyń – do schorzeń tych należy guzkowe zapalenie tętnic oraz plamica Henocha i Schönleina. Zapalenie naczyń może również wynikać z przyjmowania niektórych leków, a także z rozwijającej się choroby nowotworowej.

Siniaki na nogach – przyczyny

Siniaki pojawiają się, gdy dojdzie do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, w wyniku czego krew przedostaje się do tkanek. Zwykle są one efektem urazu, uderzenia albo mocnego ucisku. Zwykle znikają po ok. 7-10 dniach.

Kolory siniaka co oznaczają

Najpierw siniak jest czerwony, potem bordowo-fioletowy, następnie przechodzi w zieleń, końcowym zaś etapem gojenia jest odcień żółcieni. – To dlatego, że organizm człowieka bardzo lubi sprzątać, układać różne nieprzewidziane sytuacje – tłumaczy dr Tomasz Rożek.