Pytanie Rozwiązane

Dlaczego spada poziom TSH?

Ocena: 5/5

Niskie TSH, wykryte tuż po badaniu, wskazuje na nadczynność tarczycy. Najrzadszą przyczyną jest problem związany z przysadką mózgową np. w postaci jej martwicy w zespole Sheehana lub guzem, mogącym oddziaływać na sąsiadujące tkanki.

Dlaczego TSH w ciazy rosnie?

Podczas ciąży rośnie zużycie jodu, a także produkowanych jest więcej hormonów tarczycy (sam gruczoł też się powiększa – tarczyca w trakcie ciąży może się powiększyć aż o 40%)! Oznaczenie TSH powinno być wykonane w 4-8 tygodniu ciąży, czyli w trakcie pierwszej wizyty położniczej.

Jak czytac wyniki TSH FT3 FT4?

Interpretacja wyników FT3

Zatem jeśli FT3 jest podwyższone i wynosi powyżej 6 pmol/L, a TSH jest poniżej poziomu 0,4 ulU/ml, oznacza to, że tarczyca jest w stanie niedoczynności. Z kolei wynik FT3 poniżej 2,25 pmol/L i podwyższony wynik TSH powyżej 4,0 ulU/ml może oznaczać niedoczynność tarczycy.

Dlaczego FT4 spada?

Niskie fT4 to sygnał, że mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy, najczęściej wynikającą z tzw. choroby Hashimoto, źle leczonej choroby Gravesa-Basedowa, operacji usunięcia tarczycy, niedoczynność podwzgórza lub przysadki.

Co może zaburzyć wynik TSH?

Wpływ na wynik badania tarczycy TSH może mieć stres i wysiłek, szczególnie ten podejmowany tuż przed badaniem. Na oznaczenie poziomu TSH wpływa także przyjmowanie niektórych leków (propylotiouracyl, L-dopa, dopamina, amiodaron, glikokortykosteroidy, propranolol, biotyna) oraz obecność przeciwciał heterofilnych i HAMA.

Co jesc aby podwyzszyc TSH?

Jod. jest niezbędnym składnikiem do produkcji hormonów tarczycy. Niedobór jodu może pogłębiać niedobór selenu i żelaza, co jeszcze pogarsza pracę tarczycy. Dobrymi źródłami jodu w diecie jest dorsz, makrela, sól jodowana, woda mineralna bogata w jod.

Czy w ciąży podwyzsza się TSH?

Normy TSH w ciąży

Szczególnie niebezpieczny jest zbyt wysoki poziomu hormonów wydzielanych przez tarczycę, czyli niedoczynność gruczołu, która może zaburzać rozwój płodu. Stężenie TSH w ciąży nie jest jednak stałą wartością i waha się w zależności od trymestru. Jest to naturalne i całkiem normalne zjawisko.

Czy TSH wplywa na ciążę?

Leczenie niedoczynności tarczycy nie wpływa negatywnie na zajście w ciążę, wręcz jest wskazane dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Czy tarczyca ma wplyw na ciążę?

Z niedoczynnością tarczycy w ciąży boryka się około 2% ciężarnych. U części z nich choroba przebiega bezobjawowo, dlatego jej rozpoznanie jest utrudnione. Niedostateczna ilość hormonów tarczycowych, która nie jest leczona, może skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem. Leczenie opiera się na farmakoterapii.

Jak czytac wyniki badania tarczycy?

Podwyższone TSH wskazuje na pierwotną niedoczynność tarczycy, a niskie TSH na pierwotną nadczynność tego gruczołu i niekiedy także niedoczynność przysadki mózgowej. W przypadku, gdy wyniki TSH są nieprawidłowe, konieczne jest dodatkowe zbadanie poziomu fT4 i fT3 w organizmie, aby diagnoza była w pełni wiarygodna.

Dodaj komentarz