Pytanie Rozwiązane

Dlaczego stal drożeje

Ocena: 5/5

Na przełomie czerwca i lipca zeszłego roku popyt na stal nagle wzrósł. Huty stali nie nadążały zaspokoić rynku ze względu na zmniejszone moce przerobowe. W tym momencie doszło do sytuacji, gdzie podaż na stal była znacznie niższa niż popyt – w rezultacie nastąpił znaczny skok jej ceny.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego stal drożeje”…

Ceny stali prognozy 2022

rynek osiągnie nadwyżkę, a ceny spadną poniżej 100 dolarów za tonę w ciągu najbliższych kilku miesięcy. A w 2022 cena wyniesie już średnio 89 dolarów za tonę – uważa analityk Lachlan Shaw z UBS, cytowany przez gazetę The Sydney Morning Herald.

Ceny stali prognozy 2021

Spodziewamy się, że w drugiej połowie 2021 r. rynek osiągnie nadwyżkę, a ceny spadną poniżej 100 dolarów za tonę w ciągu najbliższych kilku miesięcy. A w 2022 cena wyniesie już średnio 89 dolarów za tonę – uważa analityk Lachlan Shaw z UBS, cytowany przez gazetę The Sydney Morning Herald.

Ceny stali spadają

indeksy Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Za spadek cen na świecie odpowiada m.in. obniżenie popytu w Chinach, a także obniżona produkcja samochodów w całej gospodarce światowej na skutek niedoboru półprzewodników i tym samym zmniejszony popyt na stal ze strony sektora motoryzacyjnego.

Cena stali za kg

Za żeliwo płacą zazwyczaj od 1,10 do 1,40 zł/kg, a za stal nierdzewną ok. 4-5 zł/kg.

Aktualne ceny stali

Średnia cena za tonę wynosi około 1 500 do 1 700 zł za tonę. Profile stalowe HEB 200 – to dwuteowniki szerokostopowe, posiadające wszechstronne możliwości zastosowania.