Pytanie Rozwiązane

Dlaczego szczepi sie dzieci w pierwszej dobie

Ocena: 5/5

Podanie pierwszej dawki szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B po urodzeniu bardzo skutecznie chroni dziecko przed zachorowaniem, przekazanym mu np. od matki w pierwszych minutach życia. Chroni również przed poważnymi jego konsekwencjami, takimi jak marskość czy rak wątroby.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego szczepi sie dzieci w pierwszej dobie”…

Jak uniknąć szczepienia w pierwszej dobie

Rodzice podpisują w szpitalu oświadczenie o odmowie szczepień ochronnych. W pierwszej dobie po urodzeniu w Polsce podaje się noworodkom szczepionki przeciw gruźlicy i WZW B. Oświadczenie rodziców trafia do powiatowego inspektora sanitarnego. Ten wzywa rodziców do zmiany decyzji, przesyła też rodzicom upomnienia.

Szczepienia w pierwszej dobie powikłania

Objawy po szczepieniu to głównie przejściowy ból, stwardnienie w miejscu wkłucia, zaczerwienienie oraz nieznaczne podwyższenie temperatury ciała. Szczepienie BCG przeciwko gruźlicy podawane noworodkom również uznaje się za bezpieczne. Objawem występującym po szczepieniu może być miejscowe powiększenie węzłów chłonnych.

Pierwsze szczepienie dziecka 6w1

Szczepionka 6w1 jest szczepionką wysokokojarzoną (poliwalentną), uodparniającą przeciwko sześciu chorobom zakaźnym: błonicy, tężcowi, krztuścowi, polioymelitis, Haemophilus influenzae typu B oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (w skrócie: DTPa-IPV-HBV-Hib).