Pytanie Rozwiązane

Dlaczego tak dużo jem przed okresem?

Ocena: 5/5

Dlaczego kobiety jedzą więcej przed miesiączką? Tuż przed miesiączką u kobiet pojawia się nie tylko rozdrażnienie, ale także nieodparta chęć na coś słodkiego. Zgodnie z zapewnieniami naukowców, sytuacja ta może się pojawiać ze względu na wahania poziomu hormonu serotoniny, który odpowiada także za zmiany nastroju.

Czy przed okresem zwiększa się apetyt?

Głód odczuwany bezpośrednio przed miesiączką jest konsekwencją wahania poziomu żeńskich hormonów – ich stężenie sukcesywnie spada, czego efektem jest wzmożony apetyt. Ponadto u większości kobiet obserwuje się stany hipoglikemii (spadek poziomu cukru), co dodatkowo potęguje uczucie głodu.

Dlaczego przed okresem ma się ochotę na slodkie?

Poziom estrogenu i progesteronu znacznie spada, przez co częściej odczuwamy ssanie w żołądku. Zmniejsza się produkcja serotoniny, a zwiększa poziom kortyzolu (hormonu stresu), który powoduje zły humor. Dlatego próbujemy poprawić sobie nastrój i złagodzić bóle brzucha, nagradzając się czekoladą.

Ile dni przed okresem są zachcianki?

huśtawki nastrojów, tkliwość piersi, ochota na jedzenie, zmęczenie, skłonność do irytacji oraz obniżenie nastroju. Zależnie od źródła objawy mogą się zaczynać od 11 do 7 dni przed miesiączką i ustępują wraz z jej pojawieniem się.

Jak radzić sobie z zachciankami przed okresem?

Dieta powinna składać się z produktów będących źródłami węglowodanów złożonych, a nie tych prostych, a więc włączyć należy produkty zbożowe pełnoziarniste oraz grube kasze. Nie bez znaczenia okazuje się być także witamina B6, która odpowiada za zminimalizowanie drażliwości, bolesności piersi, a także bólów głowy.

Co najlepiej jeść przed okresem?

Błonnik daje uczucie sytości Przed miesiączką powinnaś jadać potrawy, które zawierają go dużo. Pęcznieje w żołądku, więc przez dłuższy czas czujesz się najedzona. Dobrym źródłem błonnika są warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste, chleb graham, otręby, ciemny ryż.

Dlaczego podczas okresu chce się więcej jesc?

Progesteron zwiększa temperaturę ciała, pobudza metabolizm i apetyt, a jednocześnie wspomaga całkowite odprężenie organizmu. Przekłada się to na to, że Twoje ciało naturalnie chce, abyś jadła więcej, a robiła mniej. W czasie okresu zarówno estrogen, jak i progesteron są na najniższym poziomie.

Jakie są zachcianki podczas okresu?

W trakcie okresu oraz kilka dni przed nim warto zrezygnować z niektórych zachcianek żywieniowych. To ważne w szczególności, jeśli w tych dniach występują bolesne skurcze brzucha. Niektóre produkty bowiem mogą je nasilać, wzmagać wzdęcia oraz sprawiać, że krwawienie będzie bardziej obfite.

Co się dzieje przed okresem?

Najczęstsze objawy wskazujące na menstruację to bóle podbrzusza. Część kobiet dostrzega obrzmienie i tkliwość piersi, bóle głowy czy mdłości. Do charakterystycznych objawów należą również wahania nastroju: kobieta przed okresem płacze lub śmieje się bez powodu, może być drażliwa lub poddenerwowana.

Czy podczas okresu ma się ochotę na słodycze?

W tym czasie szczególnie należy zrezygnować z ciast, słodkich deserów, tłustych i słonych przekąsek. Na pewno wpłynie to pozytywnie na samopoczucie oraz pozwoli na prawidłowe przygotowanie organizmu do menstruacji, a może nawet zapoczątkuje prawidłowe nawyki żywieniowe na okres dłuższy niż PMS!

Dodaj komentarz